Vánoční dýmkové a tabákové novinky

Vánoční dýmkové a tabákové novinky

Na horách už napadl sníh a každodenní pohled do kalendáře nás utvrzuje, že Vánoce se kvapem blíží. Ano, nastává čas obdarovat svoje bližní a následující řádky by vám jako ostatně každý rok měly malinko napovědět, co kterému milovníkovi dobrého kouření a dýmek udělá opravdovou radost.
Výběr je opravdu bohatý a máme se určitě na co těšit. Vždyť o tom ty vánoční svátky jsou. O tom těšení…
Irská firma Peterson si pro letošní rok připravila dýmku roku Pipe of the year 2010 v praktickém tvaru „stand up“, kdy má dýmka seříznutý spodek hlavičky tak, že může samostatně stát. Současná dýmka roku vychází opět z bentky, tedy dá se říci, že u Petersonů je tento tvar již klasikou.  Dýmka roku se vyrábí ve čtyřech povrchových úpravách a to v černé – Ebony, hnědém rustiku je to Rustic, v černém rustiku se nazývá Sandblast a v hladkém tmavě hnědém provedení je to Smooth. Dýmka má výrazné stříbrné kování s puncem, tak jako ostatně každý rok. Dýmku doplňuje akrylový černý náustek typu fishtail nebo klasický. Nedílnou součástí je velmi elegantní krabička medově zlaté barvy.
S krabičkou barevně koresponduje i výroční tabák Peterson Special Reserve 2010. Jedná se o limitovanou sérii výběrových tabáků, a to dvakrát fermentovaného černého Cavendishe, zlaté Virginie a tmavě hnědého Burley. Má ovocné aroma a jemně sladkou chuť švestky, nugátu a vanilky. Tato středně silná a lehce aromatická směs voní i svému okolí. Na pultech obchodů se prodává za 660 korun. Letošní další novinkou je nová začínající edice Peterson Holiday Season 2010, která je balena do atraktivní červené plechovky s motivem anglických či irských dveří. Náplň tvoří výběrové tabáky červené a zlaté Virginie z USA a Afriky, které jsou smíchány s dvakrát fermentovaným černým Cavendishem a s trochou tepelně opracovaného Burley tabáku. Tato jedinečná směs je doplněna o příjemné aroma vánočního cukroví, smetany s trochou espressa. Opět se jedná o středně silný, lehce aromatizovaný tabák vhodný spíše pro sváteční chvíle, než pro každodenní kouření. Cena na pultech obchodů je 665 korun za sto gramů.
U dánské firmy Stanwell mají letošní dýmky roku 2010 celkově odlehčený design, který pro letošní rok navrhoval věhlasný Tom Eltang. Letos můžeme vybírat ze dvou designů, která se liší vrtáním na 9 mm filtr.  Jedná se o jemné a odlehčené dýmky, typické spíše pro anglické dýmky. Dýmka Stanwell Pipe of the Year 2010 bez filtru je vzhledem štíhlá, dlouhá a elegantní. Sám Tom Eltang o ní mluví jako o stylu dýmky „Bing Crosby“. Jedná se o tvar light liverpool, kdy celkový dojem z tohoto odlehčeného tvaru je velmi elegantní a příjemný. Možná že u některých kuřáků může tento tvar vyvolat až pocit křehkosti. Proto může sáhnout po stejném tvaru v robustnějším provedení. Stanwell Pipe of the Year 2010 na 9 mm filtr má totiž o dost robustnější krček a troubel v porovnání s jemnou dýmkou bez filtru. Dýmku roku si pak můžete vybrat ve dvou povrchových úpravách a to v přírodní, světle hnědé, hladké povrchové úpravě a v černém pískování. Dýmky jsou zdobeny jednoduchým stříbrným kroužkem vyraženým s rokem 2010. Dýmky jsou doplněny černým akrylovým náustkem a vypadají velmi stylově.
Letošní dýmka roku norimberské firmy Vauen má opět moderní tvar. Dýmka má velmi příjemný tvar vycházející spíše z dánských tvarů typu viking. Rozhodně dánská inspirace je na dýmce hodně vidět.  Hlavička dýmky je zboku seříznutá do hrany tak, že část dýmky je pískovaná a zbytek je ponechán v hladkém, světle hnědém provedení. Troubel dýmky je v průřezu spíše do tvaru trojúhelníku, zatímco akrylový náustek je klasičtější, i když i on má na sobě zdobení. Dýmka je doplněna jednoduchým stříbrným kroužkem. Novinkou pro letošní rok jsou dva nové druhy dýmkového tabáku Vauen balených do hranatých plechovek. Vauen Melon a Vauen Nut. Vauen Melon je příjemná směs výběrové zlaté Virginie ze Zimbabwe a Brazíli, dvakrát fermentovaného černého Cavendishe a tmavě hnědého Burley. Tato směs je aromatizována sladkým melounem, který dodává směsi čerstvost a ovocnou chuť. Dýmkový tabák Vauen Nut obsahuje černý Cavendish, Burley a zlatou Virginii v harmonickém poměru. Různé typy řezů zajišťují dobrou hořlavost celé směsi. Směs má aroma lískových oříšků a čokolády. Celkově jde o lehčí aromatickou směs.
Když už je řeč o německém tabáku, můžeme nahlédnout na dvě novinky z berlínské továrny Planta. Každoročně vydávaná limitovaná edice Anno MMX. Letošní tmavě černá plechovka obsahuje výběrovou Virginii a černý dvakrát fermentovaný Cavendish. Jemně sladká aromatická směs má čokoládové aroma příchutí whisky.
Další novinkou od Planty je výběrový tabák Blue Saphire.  Vynikající jemná dýmková směs řezu cross cut. Aromatické kostičky, které voní po ovoci a vanilce. Základem tohoto receptu je sametově černý Cavendish. Stálá chuť až do konce kouření. Příjemná směs tohoto luxusního tabáku potěší všechny milovníky lehkých aromatických směsí. Po novém roce se můžeme těšit na další tabákovou novinku Skipper.
Výroční tabák od firmy Kohlhase je balen do světle zelené plechovky s výrazným secesním motivem, který navrhovala umělkyně Christine Haberstock. Lákavý obal obsahuje plný černý Cavendish, hnědý Cavendish s přírodně sladkou Virginií. Tyto tabáky jsou dále ještě smíchány s trochou Burley a rozcupovanou světlou Virginií. Jemná až středně silná tabáková směs má aroma smetany, karamelu a exotické papáji.
Vraťme se ještě na skok k dýmkám. A to do kolébky dýmek – do Anglie. Co je nového u Dunhillů. Každoročně je připravena nová vánoční dýmka. Dunhill Christmas Pipe 2010.
Letošní vánoční dýmkou pokračuje u Dunhillů pětiletý cyklus, který je postaven na hlavních postavách slavné knihy Charlese Dickense „ Vánoční koleda“. Cyklus započal roku 2006 a letošní dýmka je právě pátou dýmkou z této série. Tato dýmka představuje hlavního hrdinu z povídky „ Duch vánoční budoucnosti“. Letošní dýmkou je tvar buldog velikostní skupiny 4, která má světle hnědé pískování. Je ozvláštněna jednoduchým stříbrným kroužkem s akrylovým náustkem. Jako každý rok, tak i letos je dýmka doplněna o stříbrné dusátko o váze 36 gramech ryzího anglického stříbra s motivem pohádkové postavy.
Novinkou pro letošní podzim a zimu je limitovaná série dýmky „Battle of Britain“ neboli Bitva o Británii, kdy si letos připomínáme 70 let od slavné bitvy, kdy RAF porazilo německou Luftwaffe během Druhé světové války. Dýmka Battle of Britain patří mezi limitované série, bylo vyrobeno pouze 100 kusů v hladkém provedení a 100 kusů v rustikovaném provedení, přičemž pro Českou republiku je zamluvena pouze jedna dýmka.
Dýmka je klasického tvaru apple a velikosti skupiny 4. Součástí luxusního balení je i dusátko ve tvaru vrtule letadla Spitfire vyrobeného ze speciální slitiny, která se používá na výrobu motorů u Rolls Roysů typu Merlin. Tato luxusní dýmka patří do vyšší cenové kategorie.

Nabídka pro letošní Vánoce je více než bohatá, určitě je z čeho vybírat, je toho samozřejmě mnohem ještě mnohem více. Pohodové svátky a šťastnou ruku s výběrem vhodného dárku. Možná více informací včetně cen najdete na webových stránkách mostexu.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík