Dýmky meerschaum

Nejprodávanější

34 položek celkem
Dýmka Butz Choquin Exo Wood 1601
Novinka
2 000 Kč
81353
Dýmka SMS Meerschaum Carv S 16
Novinka
2 650 Kč
81751
Nahoru
Další produkty

Meerschaumové dýmky jsou vyrobeny z nerostu sepiolit, příbuzný mastku, mikrokrystalický, porézní materiál, který plave, vzniká zvětráváním hornin s obsahem olivínu, serpentínu a vytváří nepravidelné hlízy. Materiál je po vytěžení vláčný a až po delším pobytu na vzduchu se hodí na vyřezávání. Stará naleziště jsou v Turecku, v okolí Eski Sheriru, v okolí Konyi, v Dardanelách a na ostrově Samos, kde se těží dodnes. Od osmdesátých let minulého století však Turecko zakazuje vývoz surového vytěženého materiálu a snaží se založit místní odvětví zpracování sepiolitu. Kdysi slavní výrobci meerschaunových (německy “mořská pěna”, v Čechách se zažil název “meršánka”) dýmek proto vymizeli.
První zaznamenané použití sepiolitu na výrobu dýmky bylo kolem roku 1723 a celkem rychle se stal oblíbeným jako dokonalý materiál pro výrobu dýmek, neboť dýmky z “mořské pěny” poskytovali kuřákovi požitek z chladného, suchého a chutného kouře. Porézní material navíc absorbuje část vlhka a tabákový dehet vznikající kouřením tabáku, takže postupem času ztrácí bilou barvu a získává odstiny žluté, červené a jantarové barvy, tzv. patinu, která je u těchto dýmek velmi ceněnou.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení