Anglické dýmky

Klasické dýmky z Anglie
Anglické dýmky jsou mezi pravověrnými kuřáky opravdickým pojmem. Řada kuřáků dýmek podvědomě miluje starý svět anglických gentlemanů, odlehčených a jemných dýmek naplněných dobrým tabákem. Alespoň s anglickou dýmkou se můžete vrátit do doby, kdy po londýnské James Street chodili pánové v buřinkách a s černým deštníkem a obřadně pomalu si šli koupit tu nejlepší rovnou dýmku. Ze slavného anglického dýmkařství nám do dnešních dní zbylo z dýmek to nejlepší. Dunhill, Ashton, Charatan, Parker či Upshall.

anglicke_dymky_4
 
Anglie prakticky určovala základní tvary dýmek, tak jak je známe dnes. Anglický konservatismus v tom dobrém slova smyslu, jako je lpění na svých tradicích, nám proto uchovala pro dnešní svět několik značek, které si své jméno uchovaly i více než dvě století. Řada firem se datuje do poloviny devatenáctého století, kdy si obchodníci s tabákovým zbožím začaly dýmky levněji vyrábět v místě svého působení. Přežili jen ti nejlepší. Ti slabší zanikly ve víru historie. První století se budovalo a druhé století, tedy ve dvacátém století dosáhlo anglické dýmkařství světového renomé. Tehdy byla příznivá doba pro dýmkařství a pro dýmkový tabák všeobecně. Doba přející inovaci v dýmkách a v tabáku znamenala pro řadu firem růstové období. Například pro dýmky značky Dunhill, Charatan, Parker. Od té doby se tyto dýmky prakticky vyvážely a stále vyvážejí do celého světa.
A i když dnes není anglické dýmkařství na vzestupu (pokud tedy nepočítáme irský Peterson), celý dýmkařský svět se upíná na to, co nového se objeví v Anglii. Největší zásluhu na tom má Alfred Dunhill.

Alfred Dunhill

 Příběh Alfreda Dunhilla byl nespočetně popisován. Ale někdy neškodí si tento příběh o prestižních dýmkách připomenout. Tato anglická značka byla založena roku 1907 právě Alfredem Dunhillem, který začal pracovat v rodinné firmě a roku 1902 otevřel Dunhill Motorities, obchod, který vyráběl kožené výrobky pro auta a řidiče. Roku 1907 odešel z Motorities a založil tabákový obchod na Duke Street číslo 31, kde prodával dýmky jiných výrobců, jmenovitě pánů Nathana a Adolpha Posnera. Alfred byl nadšený do všeho nového a zvláštního. Silně věřil tomu, že když bude investovat do kvality, bude to nejlepší cesta k úspěchu. Roku 1910, poté co zaměstnal skvělého mistra Boba Whitera a k tomu J. Sasieniho, který přišel z Charatanu, začal vyrábět dýmky v malém množství v prostoru nad svým tabákovým obchodem. Tyto dýmky však prodával za dvojnásobnou cenu než jeho stávající konkurenti. Alfred byl však nejen skvělý obchodník, ale i novátor a nebál se investovat do novinek. Například všechny dýmky Dunhill vyrobené roku 1911 měly kovový filtr, ačkoli se v té době používaly filtry skleněné. Vynalezl také dýmku, která se dala kouřit venku i za větru. „Dunhill´s Patent Shield Pipe“ (Dunhillova patentovaná dýmka se štítem) byla dýmka, která, jak už název napovídal, měla zvýšený okraj na jedné straně hlavičky dýmky, který chránil tabákový otvor před náporem větru. Jak říkal dobový reklamní plakát „radost pro venkovní kuřáky“, dýmka, která „je neocenitelná pro cyklistu, sportovce, jachtaře, automobilistu i hráče anglického billiárdu“.

anglicke_dymky_1

Dunhillovi šlo prodávání dýmek tak dobře, že otevřel ještě jednu dílnu na výrobu dýmek na Mason´s Yard. Nutno říci, že Dunhill poskytoval dokonalé služby, prováděl různé opravy dýmek, zapalovačů. Dokonce i během první světové války zasílal objednané dýmky a tabáky důstojníkům na frontu bezplatně a přibalil i nějaký dárek. Důstojníci navrátivší se domů mu zpětně zaplatili poštovné.

anglicke_dymky_2

Světoznámý bílý bod na všech Dunhill dýmkách spatřil světlo světa roku 1912. Byl to také rok, kdy  začal některé své dýmky patentovat a také přestěhoval výrobu do Mason´s Square číslo 6, kterou roku 1916 přestěhoval do Notting Hill Gate. Dunhill se stal prestižním prodejním místem hlavně pro ty, co zavítali do londýnské City. Od konce druhé světové války do roku 1920 se hlavičky dýmek vyráběly ve Francii a dokončovaly se v Londýně. Potom už se jejich kompletní výroba přesunula do Británie.
V současnosti jsou všechny dýmky Dunhill vyráběny v následujících provedeních a typech:
Původní tmavě červeno-hnědá barva dýmky typu „Bruyere“ se poprvé vyrobila roku 1910, kdy Dunhill začínal s vlastní výrobou. Následoval typ „Shell“ v černém pískovém provedení, která se poprvé objevila kolem roku 1917 a dodnes patří k nejoblíbenějším tvarům. „Root Briar“ je na trhu od roku 1931 a má přírodní světlý odstín a nejlépe ukazuje kvalitu dřeva. Dalším typem je jemně pískovaná dýmka zvaná „Tanshell“, která byla uvedena na trh poprvé roku 1952.  „Redbark“ je pískovaná dýmka, červeně mořená, která se prodávala od roku 1972, ale v současnosti se již nevyrábí. Hladká a červená dýmka nazvaná „Dress“ se poprvé vyrobila roku 1973. „Cumberland“ se představil poprvé roku 1979 v  tmavě hnědém a pískovaném provedení, která má okraj hlavičky hladký. Je nabízen s náustkem, který měl evokovat vulkanitový náustek z roku 1930.„Chesnut“ je hladké provedení dýmky s ořechovým zbarvením, byl novinkou v roce 1982. „County“ se poprvé vyrobila roku 1986, v pískovaném provedení a ve hnědé barvě, která měla náustek typu „Cumberland“. „Russet“ je hladká dýmka barvy středně červeno-hnědé, která byla uvedena na trh v prosinci roku 1988.

anglicke_dymky_3

Od roku 1975 firma Dunhill nabízí šest různých velikostí dýmkových hlaviček, které jsou numericky rozděleny do skupin. Skupina 1 obsahuje nejmenší hlavičky dýmek až po skupinu 6, do které patří dýmky s největší hlavičkou.  Nejen u nás, ale i jinde v Evropě jsou nejoblíbenějšími velikostmi hlavičky ve skupině 2-3, zatímco v Americe si žádají více velikosti 4 a 5.Další dělení hlaviček je podle písmen ODA, ODB, ODC pro větší velikosti, než je tomu u skupiny 4. Každá z větších velikostí má také číslo tvaru, stejně jako numerické označení hlavičky. Písmena „OD“ značí „Oversized Dunhill“ (nadměrná velikost) a písmena A,B,C znamenají další rozlišení velikosti hlavičky, přičemž „ODA“ značí velikost hlavičky hned za skupinou 4. (Dříve písmena „OD“ znamenala „Own Design“ – vlastní design- která můžeme najít na dýmkách vyrobených  mezi léty 1920-1930. Některé modely dýmek byly znovu uvedeny na trh v roce 1989.)
Velikostně se hlavičky dýmek mezi skupinami liší tak jedním, dvěma milimetry ve výšce a v průměru.
Filosofíí firmy je vyrobit takový výrobek, který vždy kuřáka potěší. Proto každá dýmka i dnes prochází systémem kontrol, při čemž každá dýmka prochází při různých fázích výrobního procesu přes 80 inspekcí. Dnes firma Alfred Dunhill Pipes se sídlem v Londýně používá při výrobě dýmek pouze briar kvality Premium AA.
Současný Alfred Dunhill Limited byl ustanoven roku 1977. Měl Cumberland Road továrnu a továrnu Parker-Hardcastle Ltd. ve Walthamsow, kde se vyráběly především levnější druhy dýmek. Další továrna, která byla spojena s firmou Dunhill a která byla od počátku jeho konkurenční firmou byla firma Charatan. V současnosti Dunhill Pipes Ltd. je samostatnou divizí holdingu Alfred Dunhill Ltd. , který vede Richard Dunhill, vnuk zakladatele Alfreda Dunhilla. Do holdingu Alfred Dunhill Limited patří značky jako je Montblanc, Chloe, Hackett a Karl Lagerfeld. Proto je filosofie celého holdingu zaměřena na luxus a prestiž a dýmkové výrobky a tabákové příslušenství netvoří ani pět procent z obratu celého holdingu.

Můžeme říci, že tradice anglického dýmkařství stále žije. I když zlaté časy už mají anglické dýmky za sebou. Anglie dala dýmkařskému světu většinu klasických tvarů. A za tyto dokonalé anglické tvary můžeme Angličanům poděkovat.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík