Dýmky Dánského designu

Tradice výroby dýmek v Dánsku se zrodila v 50. a především 60. letech minulého století. Nedostatek kvalitního briaru a skromné zásilky velmi drahých anglických dýmek po druhé světové válce způsobily, že místní řezbáři začali dýmky raději vyrábět sami. Nejprve z náhražkových dřev a později z briaru.
Dnes se Dánsko může pochlubit více než 20 designéry a výrobci dýmek s vynikající světovou reputací. Patří k nim Tom Eltang, Jess Chonowitsch, Kurt Balleby, Lars Ivarsson, Teddy Knudsen, Tonni Nielsen, Jorgen Nielsen, Bjarne Nielsen, Poul Ilsted, W. O. Larsen, Poul Winslow, ale také firma Stanwell či menší studia jako Winslow, Bjarne, Larsen, Eltang, Nielsen, Jensen, Ilsted, Urup aj.

danske_dymky_1

Sixten Ivarsson / Nejvýraznější postavou dánského dýmkařství byl Sixten Ivarsson, jenž ovlivnil snad všechny současné výrobce dýmek v Dánsku a dokonce i některé v Japonsku. Narodil se roku 1910 v Skaane v jižním Švédsku, před válkou však emigroval do Kodaně. Nejprve se zabýval opravami starých dýmek, pak je začal i vyrábět. Jeho dýmky byly od počátku velmi osobité a vždy se něčím lišily. Zaujaly i Poula Nielsena, jenž v té době budoval svou novou továrnu na dýmky a Sixtena zaměstnal. Spolupráce mezi firmou Stanwell a Sixtenem trvala od pozdních 40. let až do začátku 80. let. Podle odborníka na dánské dýmky Jakoba Grotha se v současnosti u Stawellů vyrábějí podle Sixtenových návrhů modely č. 11, 17, 30, 75 a 86. Dlužno dodat, že model č. 11 patří k nejprodávanějším. Sixten rovněž jako první v Dánsku vyrobil volný tvar – na hlavičce dýmky tehdy nechal kořen briaru v přírodním stavu. Dýmka, kterou nazval Nedokončená, se stala věčnou inspirací pro volné tvary, které tolik proslavily dánské dýmky ve světě. Přála jim zejména 60. léta, kdy se dánské free handy staly hitem.

danske_dymky_2

Firma Stanwell si zakládá na spolupráci s těmi nejtalentovanějšími dýmkaři. Kromě Sixtena (tři z jeho tvarů dýmek se před dvěma lety objevily edici Nostalgia), to v 70. letech byla designérka Anne Julie Rassmussen, v 80. letech Jess Chonovitsch a v 90. letech vynikající Tom Eltang. Výzančné dánské dýmkaře oslovuje také pro návrhy Dýmky roku – např. Poula Winslowa či Bjarneho Nielsena.

Poul Winslow / Učitelem Poula Winslowa byl Preben Holm, známý svými uměleckými dýmkámi, které se vyznačovaly neseříznutým briarem na hlavičce a po několik let byly velmi oblíbené především v Americe. Dýmky z dílny Poula Winslowa jsou ručně vyrobené originály. Každá je zařazena do určité cenové kategorie a označena písmeny A až E. Dýmky v kategorii A jsou velmi luxusní, s dokonalým briarem bez jediného kazu. Mezi dýmkaři je oblíbená např. série Viking, jež zahrnuje dýmky originálních tvarů zdobené zajímavými kroužky a cenově velmi přijatelné. Nejnovější řadou jsou dýmky s názvem Fuji design, inspirované Japonskem.

danske_dymky_3

Bjarne Nielsen / Bjarne proslul především svými freehandy, umně zdobenými stříbrem, exotickým dřevem či bambusem. Freehandy jsou doplněny náustkem typu lucite a existují v různých barevných odstínech. Povrchovou úpravu lze identifikovat pomocí čísla, které však není vyraženo na dýmce. Ta je naopak označena symbolem „bj“ na náustku a na troubeli má vyraženo „bjarne“. Freehandy se dodávají ve dvou povrchových úpravách – v oblíbeném hladkém provedení a v částečně rustikovém provedení. Bjarne vyrábí i klasické tvary, a to opět ve dvou povrchových úpravách: hladké a hladké s rustikováním. Také ony jsou rozčleněny do číselných skupin podle finální úpravy a mají vyražen nápis „bjarne“ na troubeli a „bj“ na náustku. Část z nich se vyrábí na 9mm filtr. Produkci freehandů a klasických tvarů doplňují speciální série – obří dýmky Giants, sérii dýmek pro dámy a „čtenářské“ dýmky s dlouhou troubelí, tzv. Churchwardens, o něž kuřací v poslední době projevují zvýšený zájem. Bjarne Nielsen říká, že v současnosti působí v dýmkařském světě mnoho dobrých výrobců, kteří jsou schopni vyrobit dobrou dýmku pod prodejní cenu 90 euro. „Všechny strojově vyráběné dýmky jsou velmi dobré, ale nejsou výborné. Samozřejmě, že Dánové jsou nejlepší,“ dodává s úsměvem. „Určitě nejlepší z hlediska designu.“
Podrobnější informace viz též www.mostex.cz.

Michaela Koláčková / foto: Rostislav Čuřík