Typy vázacích listů

Typy doutníkových vázacích listů

Existuje mnoho druhů vázacích listů na doutníky. Stejně jako třeba u vína hraje i u vázacích listů významnou roli při utváření výsledných příchutí a aromat země, region a mikroklima, ve kterém se rostliny pěstují. Ve skutečnosti tvoří vázací list 60 % (nebo i více) konečné chuti doutníku. Vázací listy pěstované ve stínu budou jemnější, budou mít menší žilkování a měly by být trochu olejnaté. Naproti tomu listy, které rostou na sluníčku, budou tmavší, budou mít výraznější žilky a měly by být sametové na dotek. Budou mít také výraznější chuť a stopu sladké příchutě, protože sluneční paprsky způsobují vylučování cukru v listech tabáku.

Na světě existuje velké množství různých vázacích listů, zde je přehled několika běžně používaných značkou Altadis U.S.A.:

Criollo San Andrés:
List s plnu chutí, který přináší doutníky s plným nebo středním tělem, se pěstuje ve svěžím údolí v mexickém San Andrés valley.

Golden Criollo San Andrés:
Jak už naznačuje název, jedná se o lehčí verzi listu Criollo San Andrés, s plnou chutí a středním až plným tělem.

San Andrés Morrón:
Tmavý list se středním tělem, pěstovaný v mexickém údolí San Andrés Valley, tlustý a s plnou chutí. Morrón znamená černý.

Honduran Connecticut Shade:
Tabák Connecticut Shade pěstovaný v Hondurasu, poskytující ideální barvu a vyváženost mezi silou a příchutí.

Ecuadorian Connecticut Shade:
Vázací list pěstovaný ve stinných oblastech v Ekvádoru ze semen tabáku Connecticut, s mírně výraznější chutí a s bohatší barvou než Connecticut Shade.

Ecuadorian Sumatra:
Vázací list pěstovaný ze semen ze Sumatry, na který se používá víčko z vnitrozemí Ekvádoru, poskytuje jemnou příchuť a stopu sladkosti.

Connecticut Shade (U.S.A.):
Tento tabák pěstovaný v Connecticutu v údolí Housatonic Valley (kterému se také jinak říká „tabákové údolí“) má jemnou až středně silnou chuť, hedvábnou kvalitu a zbarvení, které přechází od světle zlaté až po červenou. Patří mezi nejvyhledávanější a nejcennější tabáky na světě.

Select Connecticut Shade (U.S.A.):
Nejlepší z nejlepších Connecticut Shade, pěstuje se v Connecticutu v údolí nazývaném „tabákové údolí”.

Nicaraguan:
Vázací list pocházející z Kubánského semene, který se už od roku 1990 tradičně pěstuje v Nikaragui. Mezi producenty je známý pro svou složitou výrobu; jen několik málo listů ze samého vrcholu tabákové rostliny skončí jako vázací listy.

Indonesian TBN:
Aromatický a bohatý vázací list, který má spíše světlou barvu („TBN“ je zkratka pro „tabaco bawah naungan“, což lze přeložit jako „tabák pod pokrývkou“, nebo „pěstovaný ve stínu“); nejlepší listy tohoto druhu tabáku rostou ve východní provincii nazvané Javanear Jember.

Connecticut Broadleaf:
Tento tlustý, olejnatý, žilkovaný vázací list, který také roste v Connecticutu, je plný příchutí a aromat.

Cameroon:
Křehký a tenký list pocházející ze západní Afriky, ze země Kamerun, konkrétně z oblasti Bertoua, poskytuje lehkou příchuť a sladké aroma.

Dominican Shade:
List se středním až plným tělem, často se vyskytuje v Dominikánských puros.

Ecuadorian Cubano:
Vázací list pěstovaný z Kubánských semen v Ekvádoru v mnoha odstínech od světlých až po tmavé. S plnějším tělem, bohatý, často se vyskytuje pod názvem  Corojo 98.