Co dělat, když se na těle doutníku vyskytují barevné skvrnky?

Zvláště u dostupnějších doutníků nižší cenové kategorie je celkem běžné, že se na krycích listech objevují různé barevné kaňky nebo tečky. S tímhle moc nenaděláme, tabák je stále jen přírodní materiál a listy podléhají mnoha různým vlivům. Tedy nezbývá, než si k doutníku čichnout a případně zkontrolovat humidor.
Nemá smysl řešit neřešitelné, protože někdy dochází k tomu, že se na doutníku opakovaně objevují a zase mizí bílé stopy. Jindy jsou to světlé skvrnky kontrastující s barvou krycího listu a někdy nás mohou vyděsit zelené kaňky.
Tedy si předně musíme přiznat, že příroda tabákový list nezamýšlela jako dokonalý produkt, který poručí větru dešti. Takže je na nás, jak se k tomu postavíme – pokud doutník voní, respektive produkuje typické syrové aroma koniny, je vše v pořádku. Zpozornět bychom měli ve chvíli, kdy páchne hnilobou, jsou na něm patrné černé skvrny nebo se kroutí.
Jinak je vše obvykle v pořádku a vše se dá jednoduše vysvětlit.
- světle hnědé nebo okrové tečky – obvykle se jedná o zaschlé kapky vody ze sušírny, kdy se z listu během příprav voda nestihla vypařit.
- světle až tmavě zelené tečky – obvykle se jedná o vysrážený chlorofyl, následek nesprávné přípravy listu nebo nadměrné množství této látky v listu.
- bílé tečky nebo krystalky – takzvaná bílá plíseň avizuje nejlepší kondici doutníku a je důkazem zrání. Jedná se o kombinaci rozkládajících se cukrů a olejů, látek tabáku vlastních, které způsobují, že dochází k zvýraznění chuti. Doutník během svého života dozrává a jedním ze znaků „dospělosti“ je právě bílý až šedivý povlak. Znalci tyto doutníky považují za klenoty a doporučují jako pravý požitek. Přesto stačí jen doutník lehce otřít navlhčeným ubrouskem nebo hadříkem a je po potížích. Kouř je bohatší o tóny tlejícího listí a lehké náznaky zeminy. Vlastně se dá říct, že takto vyzrálý doutník věrně vystihuje podzimní atmosféru.
- šedivé až tmavé kuličky – pokud se na doutníku vyskytují chlupaté kuličky a celkově doutník spíš páchne, je na místě doutník pořádně prohlédnout a zkontrolovat humidor. Mikroskop nejspíš nepatří k běžné výbavě domácnosti, takže nezbývá, než se spolehnout na vlastní úsudek. Doutník voní, když aroma připomíná koninu, maštal nebo třeba koňský koblih. Opačně páchne a naznačuje nebezpečí, pokud tmavne a skvrny jsou černé. Tehdy je aroma hnilobné a skutečně odpudivé.
Dobrá rada? Doutníky pokud možno kontrolujeme a dbáme na jejich kondici. Větráme humidor a udržujeme správné klima uvnitř. Zbytečně nepanikaříme, pokud je třeba, spojíme se s odborníky na konzultaci. Pokud nemusíme nebo nechceme, doutníky, které v nás nevzbuzují důvěru či se nám nelíbí, jednoduše přejdeme a vybereme si jiné.
 
15

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení