Co dělat, když je v doutníku zřetelná dírka?

Pokud se Vám do rukou dostane doutník s dírkami, pak to obvykle znamená, že uvnitř bují čirý ruch. Právě držíte znehodnocený kus napadený tabákovým molem a měli byste zvážit další postup. Pokud budete uvažovat o zapálení, pak celého doutníku. Jedině úplné a okamžité spálení zabrání dalšímu rozvoji.
Nemá smysl řešit, co přesně v doutníku žije nebo dorůstá. Obvykle se stává, že havěť, které chutná výběrový tabák, se k nám dostává právě ze země původu díky zanedbané pozornosti. Obvykle je to tak, že mušky nebo třeba moli nakladou na tabákové listy vajíčka a ta se začnou líhnout až během přepravy. Buď stihnou množení ještě tehdy nebo pak bohužel až v našem humidoru a to už je pozdě.
Dobrá rada? Pokud Vám někdo doutník věnuje, nebo Vám „zvenku“ doveze krabici, zkontrolujte je. Důkladně si várku projděte a radši se dvakrát ujistěte, že doutníky nejsou napadené a nejsou na nich třeba drobné pavučinky. Pokud ano, krabici buď vraťte zpět, nebo znehodnoťte. Rozhodně napadené doutníky nepřikládejte k zdravé zásobě.
Hmyz živící se tabákem totiž obvykle nemá nic lepšího na práci, než se množit a krmit. Díky tomu je jedna malá populace schopná zničit opravdu všechno, na co narazí.
Opravdu se vyplatí podcenit kontrolu a pak muset pálit doutníky jak čarodějnice, humidor vytírat lihem a doufat v zázrak? Pokud chcete předejít těmto a podobným hrozbám a „dobrým“ nápadům, používejte při zvlhčování také antibakteriální tekutinu. I pár kapek může zachránit nejednu nepříjemnou situaci. Hlavně ale kontrolujte jednotlivé doutníky, zda nemáte nechtěné společníky holdující stejné neřesti.