Tabákové novinky od Mac Barenů

Dánsko má něco přes pět miliónů obyvatel, ale ve spotřebě dýmkového tabáku na počet obyvatel je na předním místě ve světě. Proto v Dánsku je koncentrace kuřáků dýmek viditelná i na ulicích. Zkrátka dýmka a dýmkový tabák v Dánsku natolik zdomácněly, že dnes udávají Dánové v této branži tón celému dýmkařskému světu. Dánové dávají přednost spíše požitku z dobrého tabáku. Dýmku vesměs považují za užitkovou věc, skrz kterou si vychutnají kvalitní tabák. Sběratelství dýmek je tam málo rozšířeno, proto raději své peníze utratí za tabákové směsi. A tak není divu, že dodávají kvalitní dýmkové směsi dýmkařům na celém světě. Mezi světové lídry patří určitě i firma Mac Baren.
Tuto firmu najdeme na dánském ostrově Fyn a to malém přímořském městečku Svendborg. Mac Baren je dnes jednou z mála tabákových společností, která není součástí nadnárodních monopolů, ale je rodinnou firmou. Dnes je to již čtvrtá generace majitelů (Henrik Halberg), která se zabývá především dýmkovým tabákem. Tabákové výrobky zde začali vyrábět roku 1887. V současnosti firma Mac Baren zaměstnává více než sto pracovníků a její vlastní roční produkce činila v loňském roce úctyhodných tři sta tun tabáku.

macbaren_1

Mac Baren v továrně vyrábí nejen svoji vlastní řadu výrobků, ale i výrobky pro nadnárodní firmy jako je například Swedish Match nebo Imperial Tobacco. Celosvětově spotřeba dýmkového tabáku neustále klesá. Proto stojí dýmkový tabák pro řadu nadnárodních firem na okraji jejich vlastního zájmu. Většina z nich tudíž zavřela své původní továrny na výrobu dýmkového tabáku a raději si dnes nechávají své dýmkové směsi vyrábět tam, kde se na ně specializují. Toho využila i firma Mac Baren, která proto nemusela snižovat své náklady propouštěním již zkušených zaměstnanců.

macbaren_2

Flake
U Mac Barenů najdeme nejen klasické směsi typu mixture, ale i tabák lisovaný a to typu flake nebo cake. Flake je tabák slisovaný pod tlakem do plátů velkosti čtverce  přibližně šedesát krát šedesát centimetrů. Pláty se umístí do tak zvaných autoklávů, kde se za tepla a tlaku tabák dolisovává a zároveň probíhá další fermentace. Potom se tyto pláty nechávají zatížené zrát několik měsíců. Při tomto zrání se chuť směsi sjednotí. Vyzrálé čtverce jsou pak řezány na plátky, které se balí do většinou hranatých menších krabiček. Složitý proces lisování, tepelná úprava a skladování zdůrazňují individuální chuťové nuance jednotlivých tabáků a individuální plátek neboli „flake“ se stává tabákovou směsí sám o sobě. Dýmkový tabák typu flake můžeme kouřit nejen tak, že jej rozmělníme v rukou, ale i podle starých námořníků, kteří jej kouřili následovně. Vzali čtyři plátky flaku a přeložili plátky nejprve napříč podélně a potom na čtvrtky. Získaný hranolek vložili do dýmky a zapálili. Takto přeložený flake je ideálně připraven do dýmky. Při kouření nebude sice tak dobře hořet jako mixture, ale zato bude hořet rovnoměrně, takže se dýmka nebude rozpalovat. Typickým výrobkem Mac Barenovského flaku je Navy Flake či Vanilla Flake.

macbaren_3

Tabák typu Spun Cut ve tvaru koláčků
Při výrobě tak zvaných koláčků, řez typu spun cut, jsou tabákové listy smotány do jakéhosi tabákového lana. Takto se dříve tabák převážel na námořních lodích.
Tabákové lano je vyrobeno z ručně odřapíkovaných tabákových listů, ze kterých byl odstraněn centrální řapík. Posledním krycím listem bývá většinou velký virginský list. Dovnitř se umístí další tabákové listy, které jsou smotány do dlouhého provazce, zabaleného do vnějšího listu. Tabákové lano může mít různou šířku – okolo dvou centimetrů. Tabákové lano obsahuje celou konkrétní tabákovou směs. Celé tabákové lano je na nějakou dobu uloženo do speciálně zvlhčené místnosti, aby dostatečně vyzrálo. Po uplynutí určité doby je lano nařezáno na pláty nebo „mince“. Dýmka může být plněna spun cut tabákem po celých kouscích nebo plátky mohou být rozmělněny před naplněním.
Tento tabák můžeme kouřit jako jej dříve kouřívali staří námořníci. Vezmou se tři až čtyři koláčky, které zformujeme do tvaru trychtýře. Ten pak vsuneme do dýmky a zapálíme. Dýmka se opět nebude rozpalovat. Naplnění dýmky, kdy se naskládají ”mince” na sebe, vyžaduje ruku velmi zkušeného kuřáka dýmky. Kouření takto plněné dýmky je věcí několikati měsíčního tréninku. Na našem trhu se prodává například Mac Baren Stockton Spun Cut nebo Mac Baren Club Blend Roll Cake.
7Seas
Firma Mac Baren se snaží pro své příznivce připravit každoročně nějakou novinku. Letošní novinkou je řada tří tabákových směsí typu mixture, která opět svým názvem odkazuje na sedmero moří -7Seas. Na obalu je viditelná plachetnice, která brázdí sedm moří. 7Seas Regular Blend obsahuje černý, dvakrát fermentovaný Cavendish a světle hnědý Burley. Regular je příjemný a jemný tabák k lehkému kouření přes den. Velmi dobře hoří a snadno se plní a zapaluje. Příjemná směs na oddechnutí. 7Seas Gold Blend je namíchán z různých typů přírodně sladké Virginie. Tuto směs si zaručeně oblíbí kuřáci, kteří nechtějí příliš aromatizované směsi. Hodí na kouření přes den. A konečně poslední tabák této řady 7Seas Royal Blend je směsí černého, dvakrát fermentovaného Cavendishe a zlaté Virginie. Z celé řady je tento nejlehčí. Velmi dobře hoří a snadno se plní do dýmky. Pro všechny, kterým chutnají přírodnější tabáky s jemnou chutí. Nic náročného a těžkého.
U Mac Barenů dbají na vysokou kvalitu svých tabáků. V portfoliu stále převládají klasické dýmkové směsi spíše přírodního typu, i když celosvětově se kuřáci přiklánějí k těm aromatičtějším směsím. Každý pravověrný kuřák dýmky vám řekne, že tabáky od Mac Barenů, to je sázka na jistotu. Protože co do kvality, se jim málokteré dýmkové směsi vyrovnají. Více informací najdete na www.mostex.cz.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík