Mac Baren - Balení tabáku

Postupem času využili kuřáci dýmek svou kreativní fantazii a vymýšleli, jakým způsobem uskladnit svůj tabák. Největším problémem bylo, že se tabák vysušoval, nebo, když se dal na vlhké místo, mohla se na něm objevit plíseň. Na začátku tu jednoduše nebyl žádný způsob uskladnění tabáku, který by zachoval jeho čerstvost. Další důležitou věc, kterou je třeba brát do úvahy, je to, kde na světě se daný kuřák dýmky nachází a jaká je tamější teplota a vlhkost vzduchu. Vysoké teploty a nízká úroveň atmosférické vlhkosti znamenaly, že se tabák rychle vysušil – tyto prvky mají určitý význam i v dnešní době.

Vyzkoušelo se nespočetné množství různých řešení, ale všechna jen přinejlepším dokázala oddálit vysušení tabáku. Námořníci často používali na balení tabáku plátno, které zapečetili tekutým dehtem.To pomohlo udržet vlhkost tabáku po delší dobu, ale dehet bohužel ovlivnil chuť tabáku, takže potěšení z kouření se tím dost zmenšilo. Námořníci byli také známí používáním prázdných sudů od rumu na uložení tabáku, což mělo za výsledek to, že tabák si jednak zachoval svou vlhkost delší čas, ale navíc také získal rumové aroma.

Později se na uskladnění tabáku používaly keramické a porcelánové hrnce. Výhodou používání hrnců bylo, že udržely tabák delší dobu čerstvý. Ale podstatnou nevýhodou bylo nesnadné převážení hrnců. Takže co dělali kuřáci dýmek, když si chtěli vzít svůj tabák s sebou? Většina z nich používala na přenášení tabáku kožené pouzdro. Nebyla to taková pouzdra, jaká známe dnes. První kožená pouzdra neměla žádnou gumovou membránu, proto byla doba, kdy byl tabák ještě kvalitní, poměrně krátká.
 
Ani ze stran tabákových továren nepřicházela zrovna velká pomoc.Teprve před 150 lety se začal prodávat dýmkový tabák v balení, které se snadno a pohodlně převáželo a zároveň udrželo tabák čerstvý. Vzhled mnoha různých balení používaných během let nám ukazuje, že balení se zpočátku skládalo z jedné vrstvy tenkého papíru a vrstvy naolejovaného papíru. Později vznikly kovové plechovky. Ale materiál, který udělal skutečný posun v udržování dlouhodobě kvalitního a čerstvého tabáku, byl plast a technologie, která umožňovala balit tabák vakuově do kovových plechovek.

baleni_tabaku_1

Dnes je tabák Mac Baren k dostání v různých typech balení, ale nejvíce používaná jsou pouzdra a plechovky. Když si kuřák dýmky projde sbírku tabáku v místním obchodě, určitě se bude způsob balení lišit podle země, kde se zrovna nacházíte. Někde najdete tabák zabalený v pouzdrech, jinde zase v plechovkách. Plechovka obsahuje 100 gramů tabáku, a pokud země odvádí vysoký poplatek za tabák, tak bude maloobchodní cena poměrně vysoká. Na výsledné balení tabáku v dané oblasti má vliv mimo ceny i tradice. Pokud je kuřák dýmky zvyklý kupovat si tabák v plechovce, tak udrží tuto tradici stále při životě. Pojďme se nyní podrobněji podívat na dva hlavní druhy balení, které používáme v Mac Baren:


Obaly na tabáky Mac Baren

Pouzdro (obal) na tabák se skládá z kusu potištěného papíru zabaleného v plastové folii. Potištěný papír má poskytnout informace o tabáku, který dané balení obsahuje, zatímco plastová folie slouží na ochranu a pomáhá tabáku udržet si jeho vlhkost. Ale ujasněme si jednu věc: neexistuje žádná „správná“ úroveň vlhkosti. Protože tady se kuřáci dýmek také neshodují.

Někteří kuřáci dýmek preferují kouření nejsuššího tabáku, jaký je k dostání, zatímco jiní mají mnohem větší potěšení z tabáku, který je vlhký. Když balíme tabák, ujišťujeme se, že je jeho úroveň vlhkosti mezi 12 a 14 %, což považujeme za optimum. Abychom zachovali tu správnou vlhkost v tabáku po co nejdelší dobu, balíme všechen tabák Mac Baren do pouzder za tepla. Až do chvíle, kdy tabákové listy opustí továrnu, jsme udělali vše pro to, abychom se ujistili, že tabák, který najdete na poličkách vašeho místního obchodu, bude co nejlepší ve všech ohledech.

baleni_tabaku_pouches
 
Tip: když chcete rychle určit vlhkost tabáku, zmáčkněte opatrně tabákové pouzdro. Když se tabákové pouzdro zdá flexibilní (podvolí se tlaku), tak má tabák stále optimální úroveň vlhkosti.

Pokud se na druhou stranu zdá pouzdro tvrdé, pak už vlhkost tabáku klesla pod optimální úroveň.

Tabákové pouzdro vyplnilo přání kuřáků dýmek, aby si mohli brát tabák s sebou a aby přitom produkt neztratil svou kvalitu.


Balení tabáků Mac Baren do plechovek
 
Tabák je stále stejný a nezáleží na tom, jestli je zabalen v pouzdře nebo v plechovce. Liší se jen balení. Tabáková plechovka je od tabákového pouzdra velmi odlišná. Za prvé, do plechovky se vejde zhruba dvakrát více tabáku než do pouzdra. Díky své velikosti se ale plechovka tak dobře nepřenáší. Pouzdro má přesně vyhovující „velikost do kapsy“. Za druhé, můžete si být jistí, že když otevřete novou plechovku, bude tabák stejně čerstvý jako když byl balený v Mac Baren.

baleni_tabaku_plechovky
 
Jak se to dělá?

Nejdříve navážíme 100 gramů tabáku a umístníme je do plechovky. Následně se pak okolo ovine papírový obal, aby ochránil tabák, a nakonec se na plechovku dá víčko. Okolo vnitřní hrany víčka je gumová membrána a když dokončíme balicí proces extrahováním asi 40% vzduchu z plechovky, membrána zajistí, že vytvořené vakuum zůstane uvnitř balení. Následně se úroveň vlhkosti tabáku nemění po dlouhou dobu – ve skutečnosti až po dobu desetiletí. Tabák neztratí svou vlhkost, dokud neotevřeme plechovku, nebo dokud se gumová membrána neznehodnotí (až po mnoha rocích). Takže plechovka nejenže hezky vypadá, ale hlavně nabízí obrovskou výhodu, že dokud se neotevře, udrží po dobu několika let tabák čerstvý.