Kvalitní dýmkové tabáky z Německa

Německo má konstantně řadu velmi kvalitních výrobků v různých odvětvích. Nejinak je to i u dýmkového tabáku. Celá řada hlavně příležitostných kuřáků dýmek nedá na aromatické směsi vyrobené v Německu dopustit. A pravověrní kuřáci si určitě vzpomenou na své začátečnické zkušenosti právě s aromatickými tabáky. A hlavně takový ochucený dýmkový tabák voní příjemně i okolí.
V Německu se těší oblibě spíše sladší aromatické dýmkové směsi, lehkého nebo středního charakteru. Němci preferují silné a příjemné aroma, které je velmi výrazné. Celkový charakter dýmkové směsi musí být harmonicky vyvážený a i po zapálení by měl pěkně vonět svému okolí.  Protože je většina dýmek, které se prodávají na německém trhu, opatřena devíti milimetrovým filtrem, musí mít tabák intenzivnější příchuť a aroma. Filtr v dýmce totiž  část aroma tabáku zachytí a pohltí. Aby zbyla na patře kuřákova jazyka alespoň nějaká chuť, je třeba mít dýmkový tabák zpracovaný s kvalitní příchutí a aroma.  
Nástup aromatického tabáku se datuje do šedesátých let 20. století. V té době se začínají vyrábět vysoce kvalitní aromatické směsi. Při ochucování a „parfémování“ tabáku a byla používána ředidla na bázi lihu a cukru. Dnes je to také med, lékořice, kvalitní čokoláda, hnědý cukr a mnohé další přírodní přísady. Přesné jmenování přísad v konkrétní tabákové směsi je však přísně střeženým tajemstvím. Každá továrna má svého „kuchaře“, který zná přesný poměr všech ingrediencí určité směsi, a který střeží všechny recepty jako oko v hlavě. Německé aromatické tabáky mají na rozdíl od dánských dýmkových směsí výraznější tak zvané hlavní aroma ( anglicky - top flavour). Jedná se o konečnou vůni, kterou ucítíte při otevírání zataveného tabáku. Ta se v podobě lihových extraktů nastříkává při poslední fázi promíchávání dýmkové směsi. Je to proto, že konečné, hlavní aroma je první, co hotovou směs opouští, co nejrychleji vyprchává. A právě výrazné a příjemné aroma je to, co spojuje všechny dýmkové směsi vyrobené německými tabákovými firmami. Nutno říci, že příjemné aroma je u dýmkového tabáku nutností. Kuřákovi dýmek musí tabákové směs pěkně vonět už na první nádech. Vynikající aromatické směsi najdeme především u německých výrobců.

Výroba tabáku
Výroba aromatického dýmkového tabáku není vůbec jednoduchá věc. Nejprve musíte nakoupit tu nejkvalitnější surovinu. Základ většiny směsí tvoří tabáky typu Virginia a Burley.
Na začátku výroby se vezme část virginských tabáků a naváží se potřebné množství. To pak projde několikrát různým procesem napařování, vlhčení, odřapíkování, ochucování, sušení, parfémování, opětovného sušení a  řezání. To vše pod přísnou kontrolou dodržování požadované vlhkosti. Poté se vezme část Burley tabáků, i jeho se naváží potřebné množství a to znovu projde cyklem vlhčení, ochucování, sušení, parfémování a řezání. Jakmile je celý proces dokončen, přidává se například ještě třetí směs Cavendishe, který je dvakrát fermentovaný. Všechny tři části se nasypou do míchacího bubnu v požadovaném poměru, kde se dokonale promísí. Nyní se na tuto směs nastříkává poslední aroma, tedy již zmiňovaný. „top flavour“. Toto poslední aroma ucítíte při otevření krabičky či balíčku. Takto připravený tabák se balí do balíčků či plechovek. Celková chuť dýmkového tabáku je výslednicí několika různých chutí. Právě dokonalá harmonie různých příchutí a vůní vytváří tu nejlepší konečnou chuť a vůni.

Planta Tabak-Manufaktur Berlin
V současnosti je největším výrobcem dýmkového tabáku v Německu firma Planta Tabak  Manufaktur Berlin. Její počátky se datují do roku 1956, kdy byla založena Dr. Manfredem Obermannem v tehdejším Západním Berlíně, v části zvané Spandau. Už roku 1962 se stala Planta vedoucí firmou ve výrobě dýmkového tabáku v Německu. Zejména díky úspěšným licenčním produktům, jakými jsou dýmkové tabáky značky Rum & Maple a Wellauer’s English Blend. O rok později firma kupuje budovu v Berlíně v části Kreuzberg na ulici Hagelberger, kde má hlavní sídlo dodnes. Většina úspěšných tabáků byla vyvinuta na konci šedesátých let pod značkou Mc Lintock. Planta na trh dodala skvěle ochucené, aromatické tabáky, které měly velmi brzy úspěch nejen v Německu, ale i v dalších zemích. Všechny tyto dýmkové směsi mají výrazné aroma, většinou třešňové či višňové, byly střední síly a řezu typu mixture. Za všechny jmenujme Mc Lintock Black Cherry a  Mc Lintock Wild Cherry. I  u nás tyto tabáky patří mezi stálice dýmkového nebe. Později přibyly další úspěšné značky, řada Holger Danske, Danish Black Vanilla, Cellini Classico, Cellini Forte a jiné. Dnes ovládá Planta stabilních dvacet procent německého trhu s dýmkovým tabákem a exportuje do řady zemí světa. Zaměstnává přibližně sto padesát lidí a vlastní dýmkařské studio Hartmann, které vyrábí dýmky pod známou značkou „Design Berlin“.
 U nás se aromatické dýmkové směsi firmy Planta objevily hned na počátku devadesátých let. Mezi oblíbené směsi patří například Holger Danske Black and Bourbon, Holger Danske Honey Dew, Cellini Clasicco, Black and Mild  (dnes se tento tabák prodává pod jménem Black and Bright), Danish Black Vanilla a mnohé další. Na základě receptu Dr. Stanislava vyrobila firma Planta speciální míchaný tabák - Královskou směs, která se od poloviny devadesátých let úspěšně prodává u nás i na slovenském trhu. Poslední novinkou této firmy je dýmkový tabák Bellini Toskana. Belini Toscana je kombinací světlých Virginií, trochy Black Cavendishe a Burley tabáků. Jedná se o směs tabáků dlouhého řezu a strojově rozcupovaného tabáku výrazné broskvové chuti. Vše je završeno italskou Grappou. Směs střední síly s jasně ovocnou chutí. Celkově má směs hladký průběh kouření, při kterém můžete ucítit jemnou a přírodní sladkou chuť a příjemné aroma.
Jako svou novoroční směs firma Planta každoročně připravuje novou směs té nejvyšší kvality pod jménem ANNO a číslicí označující rok. Letošní, s názvem ANNO MM IX byla pojmenována jako nordická směs (Nordic Mixture). Najdeme zde zlatou Virginii v kontrastu s hnědým Burely a černým Cavendishem. Celá směs má rakytníkové aroma spolu s jablkem. Vždy se jedná o limitovanou sérii tohoto tabáku. Uvidíme, jakým aroma nás překvapí nová novoroční série výročního tabáku ANNO.
Jedno je však jisté, dobře ochucený aromatický tabák voní i svému okolí. Více informací najdete na webových stránkách firmy Mostex a to na www.mostex.cz.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík