Sportovní dýmky

Jeden bonmot říká, že kuřák cigarety běží, kuřák doutníku jde a kuřák dýmky sedí. Toto tvrzení naráží na fakt, že k zapálení dýmky a ke klidnému kouření potřebuje člověk trpělivost a dostatek času. Proto by měl v ideálním případě při kouření dýmky sedět. Existují ale i zkušení dýmkaři, kterým nevadí při kouření venkovní vánek, a ještě při pokuřování z dýmky stihnou odpálit golfový míček. Takové jedince nejčastěji potkáme na golfu, na jachtě anebo na dostizích. Je pravda, že jsou sporty, které se k dýmce hodí jaksi více a kde se vyskytuje vyšší procento dýmkařů než je obvyklé. Za všechny jmenujme již zmiňovaný golf nebo jachtařství, může to být i jezdectví či alespoň pasivní sledování na dostihů, sportovní rybolov a mnohé další sportovní disciplíny. Právě pro tyto sportovní dýmkaře nabízí některé dýmkařské firmy celé sportovní série. Tedy dýmky, které jsou inspirovány sportem a které mají oslovit právě fandy určitého sportovního vyžití.

O sportovních dýmkách můžeme mluvit i v případě briarových dýmek, které se začaly vyrábět počátkem dvacátého století. Vznik štíhlé a elegantní typu billiard byl ovlivněn i společenskou změnou životního stylu. Mladí se chtěli bavit venku, při sportu, golfu, při cestě automobilem. Sportovní dýmky se proto často opatřovaly krytkou, víčkem proti větru. Elegantně to vymyslel Alfred Dunhill se svými dýmkami proti větru, tak zvané „windshield pipes“. (Psali jsme o tom již v dřívějším Cigar et Vin.) Tyto dýmky se brzy staly hitem a módou, protože měly moderní vzhled a zvýšená půlstrana hlavičky chránila uhlíky v tabáku před větrem. Dýmky vypadaly elegantně a také reklama na ně byla adresována právě sportujícím dýmkařům.

Dnes mluvíme o sportovních dýmkách v souvislosti s jednotlivými sériemi dýmkařských firem, které odkazují většinou na určitý druh sportu nebo na nějakou význačnou sportovní událost. Nejčastěji jsou dýmky určeny pro ty, co chtějí dát svou dýmkou najevo náklonnost k jednotlivému typu sportu. Pokud jste tedy milovníkem daného sportu a současně i vášnivý kuřák dýmky či sběratel určitě si dýmku se sportovním motivem zamilujete.

Například norimberská firma Vauen má ve své nabídce sérii dýmek s jednoduchým názvem Sports. Jde o sadu pěti dýmek s motivy nejoblíbenějších sportů mezi dýmkaři. Jedná se o jezdectví, tenis, jachtařství, fotbal a golf. Dýmka z této série může mít hladkou povrchovou úpravu ve dvou barvách. Hnědá dýmka má vysoký lesk. Na této povrchové úpravě vyniknou tmavé plameny ve dřevě briaru. Kontrastně pak působí černá barva s vysokým leskem. Každá dýmka ze série Sports je opatřena stříbrným kroužkem, na kterém je reliéfně vytvořen konkrétní sportovní motiv. Například hlava koně představuje jezdectví, tenisová raketa s míčem je inspirována tenisem, plachetnice představuje jachtařství, fotbalista jasně určuje fotbal a golfové hole s míčkem jsou symbolem golfu. Reliéf na prstýnku každé dýmky je vždy velmi výrazný, proto si jej povšimnete ihned.

Snad nejoblíbenějším sportem mezi kuřáky dýmek je dnes velmi populární golf. Pro golfisty dýmkaře vyrábí irská firma Peterson dárkovou sadu s jednoduchým názvem „Golf sets“. Je určen „pro golfistu, který kouří dýmku“. Sada se skládá ze dvou dýmek ve tvaru golfových holí. Tyto dýmky mají tvar golfových holí, protože byly totiž vyrobeny pro golfové nadšence. Ti mohou dýmku sladit i se svými golfovými holemi. Dýmky mají speciálně vybrané briarové dřevo. Obě dýmky „Putter“ a „Driver“ mají elegantní kroužek z devíti karátového  zlata. Dýmky můžete mít s klasickým akrylovým náustkem typu Peterson nebo typu „fishtail“. Dárková sada je doplněna golfovým míčkem s červeným logem „Peterson“. Nutno podotknout, že celá sada golfových dýmek patří do vyšší cenové kategorie, proto je možné každou dýmku zakoupit i jednotlivě.

Pro golfisty vyrábí také turecká firma SMS, která se zabývá pouze meršánovými dýmkami, meršánovou dýmku ve tvaru golfového míčku. Meršán snese velmi jemnou řezbu a podoba golfového míčku je velmi oblíbená. Dýmka je doplněna akrylovým náustkem a je dokonale zabalena do luxusního pouzdra. Ovšem meršánová dýmka se nehodí pro venkovní kouření, může totiž velmi snadno prasknout. Proto doporučuji tuto dýmku kouřit až po odehrání všech jamek na „greenu“.

Samostatnou kapitolou jsou dýmky vyrobené u příležitosti nějaké sportovní události. Například v loňském roce, kdy se konalo v Německu Mistrovství světa ve fotbalu, vznikly dýmky a tabáky právě pro tuto jedinečnou příležitost. Není překvapením, že zvláště německé firmy neponechaly nic náhodě. Proto například berlínská firma Planta Tabak vyrobila speciální tabákovou edici Golden Goal, která byla doplněna dýmkou značky Design Berlin se stejným názvem. Dýmka, která je inspirována fotbalem si jistě najde své sběratele, protože taková událost se nebude v blízké budoucnosti opakovat.

Dýmky inspirované sportem sice nejsou středem zájmu široké dýmkařské veřejnosti, ale zajisté potěší ty, co propadli sportu a dýmkařství současně. A protože dýmka je silně individuální záležitostí, může nadšený dýmkař svým osobním výběrem dýmky na sebe leccos prozradit svému okolí.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík