Dýmky Sherlocka Holmese

V letošním roce jsme si 22.5. připomenuli 150. výročí narození spisovatele Artura Conana Doyla. Tento lékař, spisovatel, politik a propagátor sportu se do literárních dějin zapsal především svými detektivními romány. Jeho nejúspěšnější literární postavou byl anglický detektiv Sherlock Holmes. Karel Čapek hodnotil Sherloka Holmese jako detektivní klasiku, využívající odborných poznatků přírodovědecké expertizy a přímého pozorování, shrnujíc takto ve svém mozku celou důkladnost, vnějškovou a matematickou střízlivost pozitivistického světového názoru.

dymky_sherlocka_holmese_1

Právě Sherlock Holmes je pro mnohé z nás typickým představitelem dokonalého anglického gentlemana, který kouří dýmku. A právě na dýmky Sherlocka Holmese od firmy Peterson se dnes zaměříme.
Výrobce dýmek se jménem Sherlock Holmes se nachází v irském Dublinu a pro mnoho pravověrných kuřáků se jméno Peterson vrylo do srdce právě tak dokonale jako postava slavného detektiva. Peterson dýmky se jménem slavného detektiva mají totiž svůj vlastní příběh.

dymky_sherlocka_holmese_2

Dnes je série Sherlock Holmes jednou z nejžádanějších kolekcí. Série se skládá ze dvou řad. Řada Classic a řada Return. Každá řada obsahuje sedm dýmek, pro každý den v týdnu je určena jedna dýmka. K dýmkám lze dokoupit stojánek se štítky se jmény jednotlivých dýmek.
Dýmky z této série můžete koupit v několika povrchových úpravách. Klasickou úpravou je červenohnědá hladká dýmka, zdobená stříbrným kroužkem. Dále následuje varianta přírodní, světle hnědá barva zdobená zlatým kroužkem (Natural Gold Mounted), která je dá se říci exkluzivní povrchovou úpravou. Také brierové dřevo těchto dýmek je výběrové. Elegantní variantou je černá, hladká povrchová úprava se stříbrným kroužkem (Ebony) a konečně poslední je rustikovaná verze pro běžnější používání (Rustic Finish).

meerschaum-baskerville-b

Podívejme se nyní na jednotlivé řady. Řada Classic obsahuje tyto dýmky: The Original (dýmka má připomínat samotného detektiva Holmese), The Baker Street, The Baskerville, The Professor (Moriarty), The Watson, The Deerstalker (dýmka pojmenovaná podle lovecké čepice, jakou nosil i Sherlock), The Squire (dýmka pojmenovaná podle prvního publikovaného příběhu Sherlocka Holmese, odvolává se svým jménem na venkov a venkovského šlechtice).

meerschaum-original-b

Díky velkému ohlasu a zájmu byla tato série sedmi dýmek pojmenovaná podle postav a míst z pera autora A. C. Doyla, rozšířena o dalších sedm dýmek pod názvem:„Return of Sherlock Holmes“ – neboli Návrat Sherlocka Holmese. První dýmka z této série The Rathbone – je pojmenovaná po anglickému herci, který v detektivním, filmovém ztvárnění Sherlocka Holmese představoval hlavního hrdinu. Rathbone si vychutnával zejména kuřácké scény, protože byl nejen vášnivým kuřákem, ale také sběratelem Petersonek. Druhá dýmka – The Hudson - má připomenout starostlivou hospodyni Holmese a Watsona, dále je to - The Mycroft – dýmka je pojmenovaná podle bratra Sherlocka Holmese. Čtvrtou dýmkou je - Lestrade – snaživý inspektor, pátou zdobí jméno – Milverton – páteční dýmka je pojmenována podle „nejhoršího člověka v Londýně“ , následuje – The  Strand – dýmka pojmenovaná po časopisu, který poprvé uveřejnil příběhy Sherlocka Holmese a kde poprvé vyšel román Pes Baskervillský a konečně poslední dýmka - The Hansom – odkazuje na kouření dýmky v kočáru a drožce.

meerschaum-deerstalker-b

Nedílnou součástí většiny Petersonek je stříbrný kroužek, který má vyražen punc ve tvaru tří hlavních znaků. Na každém stříbrném kroužku firmy Peterson najdeme nejprve symbol Hibernie, následuje korunovaná harfa a posledním znakem je tiskací písmeno, označující rok puncování stříbra. Tyto tři značky garantují pravost a ryzost použitého stříbra. V letošním roce se mohou milovníci petersonek radovat nad novou řadou „Sherlock Holmes Classic“ v elegantním, meršánovém provedení. Ten, kdo si nestihl udělat během letošních Vánoc radost, může si na pultech specializovaných obchodů objednat dýmku roku 2009 firmy Peterson.

meerschaum-professor-b

Elegantní bent brandy tvar se stříbrným kroužkem můžete zakoupit ve třech povrchových úpravách. Klasické světle hnědé hladké povrchové úpravě, černé hladké a konečně v rustiku. Dýmky vynikají masivním stříbrným kroužkem. K dýmce roku lze pořídit i výroční dýmkovou směs pro rok 2009. sto gramů této směsi zabalené do nádherné krabičky je vhodným dárkem pro jakoukoli příležitost.

meerschaum-squire-b

Letošní výroční tabák Peterson pro rok 2009 se skládá ze světlé, červené a tmavé Virginie, která dodává směsi lahodnou chuť. Virginské tabáky jsou smíchány s hnědým a černým Cavedishem, který má skvělou jemně medovou chuť. Sladké, ovocné aroma bílého vína vypovídá o celkové jedinečnosti této unikátní směsi.
Vynikající směs spíše lehčího charakteru. Letošní limitovaná dýmková směs Peterson je zabalena do hranaté plechovky tmavě červené barvy s irskými motivy na víčku.

meerschaum-watson-b

Můžeme se jen dohadovat, zda irské dýmky značky Peterson mají ve světě lepší zvuk než je jméno samotného Sherlocka Holmese. A co na to říká Dr. Watson?

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík