Jak si vybrat ten správný doutník


* Výslednou chuť doutníku ovlivňuje několik faktorů, zejména jaký tabák se použil při výrobě, jaký typ doutníku byl zkonstruován a jaká byla doba jeho zrání. Pokud jste tedy již zkušení kuřáci a víte, co máte rádi, pak je ideální vybrat si ten nejlepší doutník ve své kategorii. Někdy i vynikající doutník nemusí být zrovna ten nejdražší. Každopádně je dobré získat o kupovaném doutníku co nejvíce informací. Země výroby a původ náplně nám mnohé napoví. Tak například doutník vyrobený z čistě kubánského tabáku bude chuťově výraznější, než například doutník, který obsahuje tabák pěstovaný v Dominikánské republice. Doutníky z Hondurasu budou také výraznější, než například doutníky z Dominikánské republiky.

vyber_doutniku_2

* Krycí list ovlivňuje až z 25% celkovou chuť doutníku. Proto u jemnějších doutníků je krycí list tvořen tabákem typu Connecticut, který je medově světlý a má velmi jemnou chuť.
* Další věcí, na kterou je třeba brát ohled, je tloušťka doutníku. Obecně platí, že čím je doutník silnější, tím má jemnější chuť a čím je delší, tím chladnější bude mít kouř. Pro opravdové požitkáře je tloušťka doutníku tím hlavním měřítkem. Pokud chcete poznat, jak velký může mít vliv tvar doutníku na jeho konečnou chuť, můžete si vyzkoušet malý experiment. Kupte si například Stanislaw Cigars tvar „Corona“ a tvar „Torpedo“. Nejprve si zapalte Coronu, otestujte chuť a snažte si ji zapamatovat. Potom si dejte menší časovou pauzu a šálek dobrého čaje. Až vám odplyne z jazyku chuť doutníku, zapalte si Torpedo. Budete překvapeni, jak moc se mění intenzita chutě s tvarem doutníku, přestože se jedná o stejný tabák. Pro příležitostné a začínající kuřáky bude na začátku vhodnější robustnější a kratší doutník. Ideální je například tvar „robusto“, přibližně 13 cm dlouhý a 2 cm široký. Tenké doutníčky mají obvykle intenzivnější a silnější chuť, někdy až štiplavou.
* Při koupi doutníku je dobré vědět, kolik času chceme doutníku věnovat. Na krátké doutníčky, například cigarillos, nám bude stačit 10 minut. Na doutník velikosti churchill už budeme potřebovat nejméně 45 minut.
* Jestliže nechceme investovat tolik peněz za ručně balený doutník, zvolíme si doutník vyráběný strojově. Nejlépe typ Corona se světlým krycím listem ze Sumatry. Takový doutník bude totiž dobře táhnout a celkový charakter doutníku bude spíše jemnější. Oblíbené jsou menší doutníčky tzv. cigarillos, které jsou často ochucené různými příchutěmi, jako je například vanilka, višeň, čokoláda, rum a mnohé další. Tyto krátké tenké doutníčky jsou vhodné ke kouření během dne, kdy nemáme dostatek času.
* Nebojte se při výběru experimentovat s novými chutěmi. Jen tak můžete najít ten správný doutník, který vám opravdu zachutná. Nabídka kvalitních doutníků je v našich zemích již dostatečně pestrá, takže je opravdu z čeho vybírat.

vyber_doutniku_1