Je libo viržinko?

Za první republiky byla viržinka velmi oblíbená. Stručná tabáková charakteristika praví, že viržinko je složené z tabákových listů, jež jsou omotány popřípadě nakrouceny okolo žitného nebo pšeničného stébla a k doutníku je zapuštěna krátká plastová trubička. Před zapálením se stéblo vytáhne.
Tradice viržinek vznikla v Rakousku-Uhersku už před 150 lety. Viržinka se těšila oblibě po celém Rakousku-Uhersku. Bývalo zvykem, že tabákové továrny mohli vznikat pouze na povolení od státu (musely mít císařské povolení). V Čechách se viržinka v té době vyráběla v celé řadě měst například v Sedlci u Kutné Hory, v Praze, v Kutné Hoře, v Karlových Varech, v České Lípě, v Českých Budějovicích, v Hodoníně a jinde. Všechny tyto „tabáční dílny“ musely mít již zmiňované povolení. Výroba tabáku byla státem kontrolována a povolení pro vznik dalších továren a dílen se dostávalo jen díky intervenci vlivných poslanců. To je případ i továrny Smolnik na Slovensku, který vyráběl viržinka až do loňského roku. Po zániku Rakouska-Uherska převzalo státní tabákové továrny v roce 1918 Československo. Nutno podotknout, že ne všechny byly v perfektním stavu. Ovšem řada produktů jako byly virginské doutníky se vyráběly stále. Například v katalogu Československé tabákové režie z roku 1938 najdeme Havanské viržinky, které se prodávaly po dvou korunách za kus. V katalogu  jsou popisovány jako velmi jemný doutník tvaru viržinek s náustkovou slámkou. Dále se prodávala klasická Viržinka, které byly charakterizovány jako „specielní dlouhý doutník z výlučně virginské suroviny se slámkou“. Tato dlouhá viržinka se prodávala za dvě koruny za kus. Další byla Brazilská viržinka, to byl polojemný menší doutník tvaru viržinek se slámkou, který stál sedmdesát haléřů za kus. V současnosti najdeme na pultech obchodů ještě Brazilské Viržinky prodávané po pěti kusech, které se vyráběly tradičně na Slovensku v továrně ve Smolniku. Slovenskou továrnu ve Smolniku koupila nadnárodní společnost Imperial Tobacco a výrobu doutníků zde zrušila. Proto tyto Brazilské Viržinky jsou doprodejem starých zásob. Nutno podotknout, že taková viržinka vydrží i několik let.
Pokud byste chtěli ochutnat pravé a velmi kvalitní viržinko, můžete sáhnout po výrobcích firmy Villiger, která také čerpá z tradičních výrobků vzniklých za Rakouska-Uherska. Továrna Villiger se nachází ve Waldshut Tiengenu, který se rozkládá u německých a švýcarských hranic. A protože firma Villiger má továrny jak na německém území, tak i na švýcarském, část produkce se také vyrábí ve Švýcarsku a část v Německu. Právě typická viržinka se produkují ve švýcarské továrně. Z jejich nabídky můžete ochutnat specialitu, oblíbené doutníčky Villiger Curly. Jsou to vynikající viržinka s nádechem vanilky, které jsou již tradičně zapletené do copánků po třech kusech. Takto spletené doutníčky se opatrně rozpletou a kouří se samozřejmě samostatně. Při výrobě doutníků typu Curly se nejprve vyrobí rovné doutníky a poté se při určité vlhkosti ručně zapletou do sebe. Potom se nechávají zrát a sušit. Toto viržinko si zachovává svůj zahnutý tvar i při kouření. Tato tradice, ručně zaplétat doutníky má i vliv na kvalitu doutníku a aromatickou chuť tabáku. Tento kvalitní doutník měřící 186 milimetrů je vyroben z výběrových tabáků světlé a tmavé Virginie.
Menší variantou spletených copánků jsou viržinka s názvem Culebras. Opět jsou vyrobeny z výběru virginských tabáků. Tato tenká a zahnutá viržinka jsou vybavena plastovou slámkou, která umožňuje správný tah doutníku. Slámka v ústech zabraňuje také drolení tabáku při kouření. Délka doutníčku zaručuje chladný kouř. Je třeba říci, že tyto doutníčky se kouří pouze do dvou třetin. Poslední třetina funguje jako filtr. Plastová slámka měří v těchto viržinkách 3,5 centimetru, proto je třeba doutník uhasit dříve, než vám začne plast hořet. V případě, že z doutníku vám zbývá přibližně 5 centimetrů, je nejvyšší čas jej odložit a nechat vyhasnout. Dříve viržinka mohla kouřit až do konce, protože se používala přírodní slámka, někdy i část husího brku. Dnes ovšem tuto funkci nahrazuje plast, proto je důležité zavčas doutník odložit. Ochucenou variantou těchto kroucených viržinek je Culebras Aromatic. Tyto doutníčky mají jemnou vanilkovou příchuť a nejen libě voní, nýbrž jemnou vanilkovou chuť můžete cítit i po zapálení. Šest zapletených viržinek balených do krabičky s názvem Culebras i Culebras Aromatic můžete koupit v trafice za 138 korun. Pravé rovné viržinko si můžete zakoupit pod názvem Virginia. Doutníky Villiger Virginia se vyrábí podle původní receptury z alpských zemí, kde se začaly poprvé vyrábět před 140 lety. Toto viržinko je zkonstruováno tak, že celým tělem doutníků prochází tak zvaná „Alikante“ slámka. Tato slámko se před zapálením doutníku musí vytáhnout. Při výrobě se tabák omotává kolem slámky. Tento proces umožňuje vytvořit vzdušný kanálek po celé délce tenkého doutníku. Tenký a dlouhý doutník zajistí kuřákovi chladný kouř po celou dobu. Doutník Virginia se skládá z tmavých virginských listů a tabáku typu Kentucky, který je speciálně fermentován a sušen nad ohněm z ořechového dřeva. Tento speciálně upravovaný tabák dodává doutníku zvláštní kouřové aroma a velmi příjemnou plnou chuť. Chuť tohoto doutníku se dosti odlišuje od jiných strojově vyráběných doutníků, především díky svému kouřovému aroma a plné chuti. Určitě zaujme i kuřáka, který je zvyklý kouřit hlavně ručně dělané doutníky, které se musí uchovávat v humidoru. Doutník Virginia má krátký plastový náustek v délce 3,5 cm, proto i zde je doporučováno poslední třetinu doutníku již nekouřit a raději odložit na popelník.
Viržinko je jednoznačně velmi zajímavý doutník, který svým tvarem přežil i sto padesát let.
A při jeho kouření si můžete vzpomenout, že tento tvar doutníku kouřili i naši dědové a pradědové.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík