Výběr první dýmky

Pokud stojíte před otázkou jakou si pořídit dýmku pro začátečníka, pak Vám mohou být následující řádky k užitku


- První dýmku vybírejte z briárových dýmek. Pokud se máte naučit správně zacházet s dýmkou a vytvořit si základní návyky, pak s klasikou.

- Volte dýmku standardní velikosti (délka cca 150 mm), lépe mírně zahnutou než rovnou a se standardní tloušťkou stěny hlavičky.

- Proč dýmku mírně zahnutou? 
Než se naučíte dýmku držet ve správné poloze, může se u rovné dýmky stát, že budete držet hlavičku výše než bude konec náustku a do pusy se dostane kondenzát, který vzniká při spalování tabáku a začínajících kuřáků dýmky obzvlášť. Kondenzát zrovna dvakrát nechutná. Pokud si dáte na správné držení rovné dýmky pozor, tady aby bylo dno tabákové komory níže než konec náustku, který máte v ústech, pak volte i rovnou dýmku.

- Proč ne krátkou dýmku? 
Při správném kouření dýmky by měl do úst proudit chladný dým, aby si kuřák dýmky mohl vychutnat chuť tabáku. Kuřák dýmky začátečník ze začátku dýmku rozpaluje více  než by měl a do úst může proudit horký dým. V krátké dýmce se při proudění do úst kouř nestihne ochladit a kuřák si může popálit jazyk.

- Proč dýmku se standardní tloušťkou stěny hlavičky (5-6 mm)? 
Naučit se kouřit dýmku tak, aby se nadměrně nerozpalovala hlavička dýmky, vyžaduje čas a je dobré když má kuřák dýmky, díky výběru správné dýmky, možnost na nadměrné přehřívání hlavičky včas zareagovat. Dýmku s tenkou stěnou hlavičky může nezkušený kuřák propálit dříve než si to stihne uvědomit. U dýmky se silnou stěnou hlavičky ucítíte přehřívání hlavičky vzhledem k její silné stěně později a stěna tabákové komory už může být napálená. Dýmka se standardní tloušťkou stěny hlavičky Vám dává jistotu, že včas ucítíte přehřívání hlavičky dýmky a dýmku včas odložíte a necháte ji schládnout. Více na zakuřování dýmky.

- Proč ne dýmku s dlouhým náustkem? 
Naučte se nejdříve chodit a pak se učte běhat. Jakmile se naučíte kouřit standardní dýmku pak volte nestandardní provedení.

- Proč ne dýmku z meerschaum pěny? 
Briár je materiál, který neodpustí špatné návyky, které můžete u dýmek z meerschaum pěny snadno získat. Například přehřívání dýmky, špatné čištění, nehledě na křehkost mořské pěny.

- Proč ne dýmku s meerschaum vložkou? 
Vložka z meerschaum pěny není z vyrobena z celého bloku, je vyrobena lisováním meerschaum prachu. I když je pojivo meerschaum prachu zdravotně nezávadné, při zakuřování vytváří pachuť, která by mohla odradit. Lisované vložka je navíc křehká a je nutné být opatrný při čištění a manipulaci s jehlou při provzdušňování tabáku.

dymky-pro-zacatecniky