XI. Klání zemí Koruny české

 1. Klání zemí Koruny české

  XI. Klání zemí Koruny české se konalo v atraktivních prostorách pivovaru v Kostelci nad Černými lesy v sobotu 11.června 2011. Tuto putovní soutěž v pomalém kouření dýmky  vůbec poprvé pořádal pipE-club Dýmka.net. Pořadatelé předpokládali, že účast bude velká, ale konečných 117 soutěžících je rekordem v dosavadní historii soutěže, a zároveň jednou z nejvyšších účastí na soutěži v ČR vůbec.

  Soutěžní dýmky tvaru „Wankel“ byly vyrobeny Janem Kloučkem a Michalem Novákem v jejich kostelecké dílně. Soutěžilo se s tabákem Grousemoor od tabákové společnosti Samuel Gawith, jejíž obchodní ředitel Bob Gregory byl na místě přítomen a dokonce se sám soutěže zúčastnil.
  Před samotnou soutěží probíhala tradiční prodejní výstava, které se tentokrát účastnilo i několik významných zahraničních výrobců dýmek: Anne Julie a Manduela z Dánska, Georgi Todorov (Getz pipes) z Bulharska, Zbigniew Bednarczyk (Mr. Bróg) z Polska. Nechyběli ani čeští výrobci dýmek Přemysl Omrt, Jan Klouček, Michal Novák, Petr Vobořil, Tomáš Mahovský, Robert Kněz či Vítězslav Müller. V nabídce byla i řada různých dýmkařských doplňků, doutníků, tabáku, dobrého vína a rozhodně bylo z čeho vybírat. Uprostřed výstavního sálu byly zvlášť vystaveny dýmky, které vznikly několik dní před konáním soutěže během mezinárodního dýmkařského sympozia „Pipemakers Meeting Kostelec 2011“, jehož se zúčastnili výše zmínění zahraniční výrobci dýmek a dále pak někteří z českých výrobců. Tyto dýmky byly následně draženy na portálu E-bay a získané peníze budou věnovány na dobročinné účely. Více podrobností o této akci najdete na stránkách http://www.pipemakersmeeting.com.

  Samotná soutěž byla zahájena po 14. hodině projevy presidenta ADK a zároveň pipE-clubu Dýmka.net Mgr. Jakuba Antoše, ředitele soutěže Jakuba Rolčíka a hlavního rozhodčího Dr. Josefa Stanislava. Krátký projev měl i Jan Klouček, který představil projekt „Pipemakers Meeting Kostelec 2011“ a za zahraniční výrobce dýmek promluvila Anne Julie, první dáma dýmkařského světa, která se rozhodla věnovat jednu ze svých dýmek nejlepší ženě v soutěži. Další krátký projev měl také Bob Gregory, obchodní ředitel tabákové společnosti Samuel Gawith, který věnoval dýmku pro vítěze od Northern Briars a žertem prohlásil, že když jej letos necháme vyhrát, tak se za rok vrátí se spoustou dobrého tabáku. Vítězství mu sice nevyšlo, ale snad  i přesto mezi nás Bob znovu za nějaký čas zavítá...

  Potom již byly soutěžícím rozdány tašky se soutěžním náčiním – dýmkou, dusátkem, 3g soutěžního tabáku a krabičkou se dvěma zápalkami. Pokud jde o krabičku se zápalkami, musím zmínit  drobný žertík organizátorů – u všech byla totiž na 100% otestována hořlavost a funkčnost, tudíž byly obě zápalky vyškrtané. Soutěžící samozřejmě chvilku poté dostali zápalky nové. Pak již zbývalo jen pět minut na přípravu tabáku a nacpání dýmky, jedna minuta na zapálení a rázem byl velký sál černokosteleckého pivovaru zahalen voňavým dýmem. Grousemoor se jako soutěžní tabák ukázal poněkud nevyzpytatelný a dosažené soutěžní časy jsou vzdálené světovým rekordům, nicméně podmínky byly pro všechny stejné a mezi vítěznými výsledky padlo i několik slušných výkonů.

  Soutěž vyhrál Martin Pedain z PC Dýmka.net s časem 1 hodina 32 minut, kterému následně předal putovní žezlo Klání loňský šampión a klubový kolega Štefan German. Druhé místo získal Vladimír Beránek z APC Uherské Hradiště a na třetím místě se umístil Robert Kněz z PC 70 Poděbrady. V soutěži družstev vyhrál tým PC Dýmka.net A. Nejlepší ženský výkon pak podala Broskev Boháčková z PC Dýmka.net, které Anne Julie osobně předala jednu ze svých dýmek.

  Přes velké množství lidí probíhala celá akce v dobré pohodě a přívětivé atmosféře a naplnila tak své poslání, kterým je kromě samotného soutěžení i setkání s přáteli. To je ostatně pro většinu z nás důležitější, než-li vteřiny svítící na časomíře. Jako každá taková akce se ani tato neobešla bez sponzorů, drobných přispěvatelů a vůbec všech, kteří přiložili svou pomocnou ruku. Všem patří poděkování, zejména však děkujeme majitelům černokosteleckého pivovaru za možnost tuto akci u nich uspořádat a za jejich veskrze pozitivní přístup k potřebám více než stovky milovníků dýmek.

  Vítek Nový, PC Dýmka.net

  http://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/ko_kostelec_dymky20110611.html