Přírodní a jemné dýmky Armellini

Italské dýmky jménem Armellini mají na první pohled svůj originální vzhled. Každá Armellini dýmka je totiž chráněna pečetí tak, aby nešla rozdělat. Pokud tedy v dýmkařském krámku uvidíte pěknou, přírodní dýmku, která je zapečetěna malou kovovou pečetí, bude se stoprocentně jednat o dýmku značky Armellini.

Rodinná firma Armellini byla založena roku 1960 umělcem Maurem Armellinim. Mauro vyrůstal v severoitalském kraji Varese, kde v minulosti působila velká továrna na výrobu dýmek se jménem Rossi.  A protože tradice dýmkařství zůstává v tomto kraji pevně zakořeněná, najdeme zde množství drobných italských firem, které si vybudovaly své jméno právě výrobou dýmek. Mezi nimi byla i dílna Maura Armelliniho. Mauro byl obklopen dýmkaři, jeho otec pracoval pro firmu Rossi, a mladý Mauro se zaučoval u milánské firmy Savinelli. Mauro byl vášnivý kuřák dýmky a stálá výroba stejných tvarů jej ubíjela. Toužil dělat volné tvary, které by lépe seděly do ruky. Proto si roku 1960 založil v Barassu ve svém domě dílnu na výrobu dýmek. Držel se zásady, že kvalitní materiál je nezbytný základ pro skvělou dýmku. Začal nakupovat ten nejkvalitnější briar a vyrábět volné tvary. Briar ve stupnici nejvyšší kvality, tzv. „plató“, získával ze Sardinie a Korsiky. Některé starší a skvělé kusy briaru ještě dosušoval několik let na půdě, aby si byl jist správnou vlhkostí dřeva, která je pro správnou výrobu kvalitních dýmek nesmírně důležitá. Dobré jméno si Mauro udělal v Americe, zvláště díky populární řadě dýmek „private label“ – osobní značka. Byly to dýmky střední cenové kategorie, které mu otevřely cestu nejen na americký trh.  Do osmdesátých let zaměstnával již 9 lidí, včetně své nejstarší dcery Vilmy, která dnes řídí výrobu i firmu. V osmdesátých letech nastal celosvětový útlum ve výrobě dýmek a u Armelliniho zůstal pouze jediný umělec Ernesto. Od roku 1993 pod hlavičkou nové firmy „Mauro Armellini and C.“ se Armellini společně se svými čtyřmi dcerami zabýval ruční výrobou dýmek a různého kuřáckého příslušenství z italského briaru. Armellini si začal budovat jméno i v kategorii dražších ručně dělaných italských dýmek. Například řadou „Direttore“ nebo provedením „Liscia Chiara Naturali“.

dymky_armelini_1


Mauro přišel na nový způsob, jak ochránit své dýmky v obchodech před neodbornou manipulací jak ze strany nezkušených obchodníků, tak ze strany zákazníků. Každá dýmka se jménem Armellini se pečetí. Dýmka má provlečený provázek, který je vedený hlavičkou a kouřovým kanálem s náustkem. Konce provázku jsou zapečetěny. Tak garantuje neporušenou kvalitu dýmky, protože je zaručeno, že náustek perfektně padne a nedojde k jeho znehodnocení. Touto pečetí jsou jeho dýmky už na první pohled rychle rozpoznatelné od ostatních dýmek. Každý zákazník také ihned vidí, jak je dýmka vyvrtána. Nemusí se bát navrtané či podvrtané dýmky. Kontrola kvality je vždy u firmy Armellini velmi důležitá a Mauro si na kvalitě velmi zakládal. Armelliniho design je typicky italský, odvážné, ale vyvážené tvary s jemně tvarovanou troubelí. Hlavičky dobře padnou do ruky a dýmky si zachovávají nadčasovou eleganci. Pokud mluvíme o dýmkách značky Armellini, mohli bychom je charakterizovat jako dýmky dobrých volných tvarů, mající skvělý briar a to vše za přijatelnou cenu. Mnoho kuřáků preferuje kvalitní briar, protože ten umožňuje kuřákovi dýmky si tabák opravdu vychutnat. Kouření z Armelliniho dýmek má chladný charakter, především díky kvalitě briaru a povrchové úpravě. Můžeme všeobecně říci, že kouření z ručně dělané italské dýmky je kvalitativně lepší, než kouření ze strojově vyrobené dýmky. Řada italských výrobců ručně dělaných dýmek hodnotí své dýmky velmi vysoko, a tudíž jsou svým způsobem pro mnohé kuřáky luxusem. Právě Armellini nabídl milovníkům kvalitních dýmek velmi srovnatelnou kvalitu za podstatně příznivější cenu. Proto je obliba Armellinek stále vysoká.  Ročně se jich vyrobí kolem tří tisíc kusů. Dnes se Armelliniho dýmky prodávají v celém světě. Mnoho příznivců má v Německu či ve Švýcarsku. Také v rodné Itálii je velmi populární. Mezi nejznámější soukromé klienty patří i dřívější italský prezident Sandro Pertini, který kouřil Armelliniho „kalabašku“ při nespočtu příležitostí. Každá dýmka má jako symbol velkou bílou tečku na náustku. Náustky jsou v současnosti hlavně akrylové, převažuje klasická, černá barva. Některé dýmky mají rustikální povrchovou úpravu, která se však dělá ručně. Nejvíce ceněny jsou samozřejmě dýmky s hladkou povrchovou úpravou v přírodní barvě. Dýmky nejvyšší kvality jsou označeny písmeny „KKKK“ a nejcennější briar má přírodní povrchovou úpravu typu  „Liscia Chiara Naturali“.

dymky_armelini_2


Mauro Armellini zemřel nedávno, roku 2004, ale jeho dcery ho skvěle zastupují. Především Vilma má velký talent a cit pro výrobu dýmek. Stále dbá na dobré jméno Armellini mezi dýmkaři. A tak odkaz jejího otce, který dbal na kvalitu svých dýmek a na spokojenost svých zákazníků na celém světě, stále pokračuje.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík