Dánské aromatické cigaretové tabáky

Balení si vlastních cigaret má u nás dlouholetou tradici. V dobách, kdy spotřební daň na tabák byla velmi nízká, bylo balení cigaret ekonomicky výhodné. S nynější sazbou se však stává balení cigaret velmi luxusní záležitostí a dnes je to spíše o individualitě a odlišnosti, než o ekonomických výhodách. Řada kuřáků cigaretového tabáku se chce odlišit od davu, a proto také zkouší jiný typ cigaretového tabáku než dříve. Od devadesátých let byl u nás nejpopulárnější cigaretový tabák holandského typu, kdy vedl jasně tabák s vyšším podílem kouřového tabáku Kentucky. Tyto chuťově výrazné tabáky dnes vystřídali jemnější cigaretové směsi směrem k výraznější oblibě virginských tabáků. Samostatným trendem jsou jemně ochucené aromatické tabáky, který si nachází své příznivce po celém světě. Nejkvalitnější ochucené cigaretové tabáky se v současnosti vyrábí v Dánsku a to u firmy Mac Baren, která se specializuje především na kvalitní tabák do dýmky. Dánové si potrpí na kvalitu tabáku, proto ani cigaretové tabáky nejsou výjimkou. Základem každé směsi je vysoce kvalitní surový tabák, který je dále upravován. U Mac Barenů používají vyzrálý a výběrový surový tabák, který je velmi dobrou zárukou výsledné chuti těchto cigaretových směsí. Právě proto patří tyto cigaretové tabáky mezi nejkvalitnější. Samozřejmě cena tomu odpovídá. Dánové neustále inovují své směsi a každý rok se snaží na tomto poli přijít s něčím novým. Nejen v segmentu tradičních a levnějších cigaretových tabáků, ale i v sektoru „premium“, tedy nejkvalitnějších cigaretových tabáků. Na našem trhu najdeme velmi lákavé příchutě, které nejen nádherně voní, ale i skvěle chutnají. Mezi velmi zajímavou cigaretovou směs patří Mac Baren Pandan Choice. Jde o přírodní tabák obohacený chutí pandánových listů. Základ této směsi tvoří virginské a Burley tabáky, které jsou velmi jemně nařezány. Pandanové listy mají velmi jemnou vanilkovou chuť a používají se zejména v asijské kuchyni nebo u opravdových gurmánů. Použití najde všude tam, kde se používají vanilkové lusky. Tabák má tedy lehký šmrnc do vanilky a současně velmi příjemnou a vyrovnanou chuť. Další specialitou je Mac Baren Dark Chocolate. Tmavá čokoláda je příchuť, která si našla své příznivce. Základem jsou opět virginské a Burley tabáky, v tomto případě příchuť a aroma čokolády se skvěle skloubí s tabákem typu Burley, který je nositelem čokoládové chuti.

cigaretove_tabaky_mac_baren_1


Mezi nejoblíbenější Mac Barenovské cigaretové tabáky patří rozhodně Mac Baren Original Choice. Tento cigaretový tabák patří mezi lehké cigaretové směsi s vyšším podílem virginských tabáků a menší částí Burley tabáků. Jemná směs přírodního charakteru, která je velmi jemně nařezána tak, aby bylo snadné ji balit jak ručně, tak i pomocí baličky. Do této rodiny patří i cigaretové tabáky Mac Baren Cherry Choice a Mac Baren Vanilla Choice. Opět jde o velmi lehké směsi, rozdíl je pouze mezi různou chutí a aroma. Cherry Choice je s příchutí višní a Vanilla Choice má příchuť vanilky. Jde o identické směsi, rozdíl činí pouze aroma a chuť. Záleží na každém, zda dá přednost vanilce, višním nebo přírodnímu charakteru směsi.
Mac Baren také myslí na ty, kteří mají rádi rozličné koktejly a rádi si k dobrému koktejlku ubalí i něco lahodného. Jde o řadu Mac Baren Coctails a na našem trhu najdeme dva výrobky z této řady. Cosmopolitan a Piňa Colada. Obě směsi patří opět do řady těch výběrových cigaretových tabáků. Základem těchto směsí jsou opět virginské tabáky a Burley tabáky v různém poměru. Odlišností je pak chuť a aroma tabáku při kouření. Někdo dá přednost pánskému drinku Cosmopolitan a někdo spíše dámskému drinku Piňa Colada.

cigaretove_tabaky_mac_baren_2


K ovocně chutnajícím cigaretovým tabákům pak jmenujme Mac Baren Grape Choice, který má příchuť hroznového vína nebo Apple Choice s příchutí zeleného jablka.
Ke kvalitním cigaretovým tabákům rozhodně patří i kvalitní cigaretové papírky, aby požitek byl opravdu dokonalý. I cigaretový papírek velmi výrazně ovlivní výslednou chuť tabáku. Volba by měla padnout na velmi tenký papírek s přírodním lepidlem, nejlépe zavedené značky.
Na poli cigaretových tabáků si můžete vybrat podle libosti. Příchutí je již značné množství, záleží pouze na vašich chuťových buňkách, čemu dáte přednost.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík