Dýmky Falcon

Dýmky s vyměnitelnými hlavičkami Falcon

dsc0016

Během historie dýmkařství se využívaly různé materiály na výrobu dýmek. Mezi jinými i kov. Celokovové dýmky se však hodně rozpalovaly a kuřák nebyl schopen udržet dýmku v ruce ani v puse. Proto přišly na řadu i další materiály. V současnosti vede na plné čáře kořen briaru při výrobě dýmek. Ovšem existují i dýmky, které využívají oba materiály a to jak kov, tak i briar. Jsou to svým způsobem dýmky raritní, i když svého času byly stejně populární jako James Bond. Dnes stojí tyto dýmky na okraji zájmu, i když jeden nikdy neví, kdy se formou retra opět vrátí na výsluní. Typickým představitelem kovové a briarové dýmky jsou dýmky značky Falcon. Bývaly doby, že když jste potkali Angličana s dýmkou, tak dýmka byla zaručeně značky Falcon. Ale časy se mění. Zlatá éra „falconek“ i Jamese Bonda je za námi. Pojďme se však podívat na značku Falcon podrobněji. Falcon dýmka vznikla roku 1936 v USA a u jejího zrodu stál americký inženýr Kenly Bugg. Byla to dýmka se zvláštní kovovou troubelí s krátkým kaučukovým náustkem. Na troubel s nástavcem se šroubovala dřevěná hlavička. Falconovská speciální konstrukce umožňuje velmi chladný a suchý kouř. Při kouření takové dýmky je kouř veden do kovového nástavce u hlavičky dýmky, kde se sbírá vlhkost a močka z dýmkového tabáku. Dýmka si díky své lehkosti, snadné ovladatelnosti a možnosti měnit hlavičky získala milióny příznivců ve své době. Během Druhé světové války se staly kovové dýmky nesmírně populární. Briar byl nedostatkovým zbožím a dýmky Falcon byly cenově i výrobou dostupnější. V roce 1949 se do čela značky postavil George Hunt, který dýmky Falcon úspěšně rozvíjel. Roku 1954 se dýmek Falcon prodalo v USA na šest miliónů kusů. Roku 1961 se rozjíždí další výroba těchto dýmek v Anglii. Zde jsou pak postupně uváděny na trh nejprodávanější série dýmek. Například Alco. Název této série vznikl velmi kuriózně. Troubel této dýmky byla tak úzká, že se do ní nevešel celý název Falcon. Pouze Alco. A tak byla pojmenována nová série, která vznikla roku 1964. Roku 1968 je ukončena výroba dýmek Falcon v Chicagu. Zůstává pouze produkce v Anglii. Vše je nezměněno až do roku 1993, kdy je Falcon koupen firmou Merton Limited a od té doby se kovové dýmky vyrábí pod hlavičkou Merton Falcon Ltd. Poslední změna je učiněna roku 2007, kdy firmu Roger Merton prodal firmě australské firmě BPM International Ltd, která v současnosti prodává dýmky pod značkou Falcon Pipes UK.

Dýmky Falcon mají nejen výhodu ve vyměnitelných hlavičkách, ale i v tom, že se velmi dobře čistí. Hlavičku můžete vyměnit za novou v případě poškození, zatímco kovová troubel s nástavcem vydrží celou věčnost. Přesto všechno, sláva těchto dýmek stojí na okraji kuřáckého zájmu, přestože se dýmky Falcon stále prodávají. Stále ale existují nadšenci, kteří na systém falconek nedají dopustit. A pro ty, co milují styl Jamese Bonda, je právě kovově dřevěná dýmka Falcon ideálním artefaktem.

Nápad s vyměnitelnými hlavičkami čas od času napadne i jiné výrobce dýmek. Například holandská firma Gubbels, která vyrábí dýmky pod hlavičkou Big Ben, vyrobila sérii dýmek, které mají vyměnitelnou hlavičku. Troubel tvoří také kovový nástavec ze šlechtěné oceli, ale funguje trošku na jiném principu než je tomu u dýmek Falcon. Nástavec není kulatý, ale má tvar připomínající písmeno „U“, do něž se vsazuje briarová hlavička. Rozhodně stojí tyto dýmky alespoň za podívání. Série má číslo 5 a lze ji zakoupit ve třech variantách úpravy briarové hlavičky. Můžete zvolit přírodní a černou hlavičku, černou hladkou barvu a ořechovou barvu dřeva nebo ořechovou a mahagonovou barvu briaru. K jedné dýmce je navíc ještě jedna vyměnitelná hlavička. Opět zde nástavec z oceli funguje jako chladící systém kouře. Tento systém je patentován firmou Gubbels. Pokud máte problémy s propalováním hlaviček, možná právě alternativa, kdy ke kovovému nástavci máte vícero hlaviček dýmek je pro vás to pravé ořechové. Každopádně ten chladný kouř, který je takovýmto systémem produkován, určitě stojí za vyzkoušení.