Když se řekne spigot

Dýmky ve stylu spigot…

Milovníci dýmek a dobrého kouře, kteří chtějí mít po ruce dýmku vždy a všude, často zasunou dýmky do všemožných kapes svých kalhot, bund a do různých bočních přihrádek právě oblíbené tašky. Někdy se stane, že právě dýmky v kapsách přijdou k újmě. Většinou se zlomí v krčku nebo v čepu. Po takové nemilé příhodě je nešťastný dýmkař samo sebou rudý vzteky a žehrá na svou vlastní zapomnětlivost. Kdyby byla v tašce „spigotka“, a ještě k tomu rozložená, nejlépe rustikovaná, asi by se jí vůbec nic nestalo. Takováto dýmka má totiž chráněné kování jak na straně troubele, tak i na straně náustku.

„Spigot“ je celosvětově oblíbený a prověřený systém, který dýmku chrání v jednom z nejcitlivějších míst. Ve spoji mezi náustkem a troubelí. V dýmkařské terminologii je spigot kuželové nasazení náustku do troubele a současně je alespoň jedna část dýmky chráněna kovem. Nejčastěji se dnes používá stříbrné kování na obou stranách dýmky. Systém „kov na kov“ zajišťuje perfektní spojení. Dokonce i v případě, kdy je dýmka horká. Takovou to dýmku můžete bez obav rozkládat a čistit. Něco totiž vydrží.

spigot01

 

 

V angličtině lze slovo spigot charakterizovat jako konec trubky, který je vložen do větší trubky za účelem spoje. Je možné, že to byla i inspirace pro vznik první dýmky „spigotky“. Vždyť v angličtině se slovem „pipe“ označuje jak dýmka, tak i trubka. O tom, jak přesně vznikla první spigot dýmka, můžeme pouze spekulovat. S určitostí ale víme, kdo ji vymyslel. Nebyl to nikdo jiný než věhlasný Charles Peterson. Britští vojáci sloužící v Indii si mu stěžovali, že při jízdě na koni a v těžkých přírodních podmínkách se jim dýmky lámou v čepu, tedy ve spoji mezi náustkem a troubelí. Při rozebírání a čištění dýmky byli vojáci často v pohotovosti, to znamená v sedle, a při rychlé manipulaci se jim dýmky lámaly jako o život. Peterson se tedy zaměřil právě na to, jak ochránit spoj, aby dýmka snesla i hrubější zacházení. Charles Peterson vymyslel kónický tvar náustku, který zasunul do troubele. Troubel se také kónicky zužovala. Aby dřevo nepraskalo, opatřil Peterson dýmky konec troubele stříbrným krytím. Svůj výtvor pojmenovat „Army Spigot“. Od té doby se právě takovým dýmkám říká „spigot“. Toto zúžení náustku do kónického tvaru můžeme dnes nalézt nejen u dýmek řady „Peterson Spigot“, ale bez kování na náustku i u dýmek „Peterson Systém“. V současné nabídce najdeme u Petersonů sérii „Spigot“ v šesti různých provedeních. Můžete si vybrat, zda chcete mít spigot v exkluzivním přírodním hladkém briaru nebo v hladké hnědé barvě (brown spigot), lesklé červené (red spigot), lesklé ebenové (ebony), až po dýmku v rustiku (rustic) nebo v pískované povrchové úpravě (sandblast). Majoritní část těchto spigotů má kování na troubeli i na náustku z puncovaného stříbra. Pro sběratele existuje i varianta ve zlatě, tak zvaný „gold spigot“. Nutno podotknout, že cena zlata je vysoká, proto i takováto dýmka patří do té vyšší cenové kategorie. Dýmky mohou být opatřeny klasickým Petersonovským náustkem nebo náustkem typu „fishtail“. Tvary, ve kterých se spigoty vyrábějí, mají u Petersonů následující čísla modelů: 65, 221, 606, XL02, XL90S, 105,86,68, 03S, 120, 6, 05S, 03S, 80S, 338, 408, 87, XL220, 69, 106, 01S a 999.

 

spigot02

 

 

 

Čas od času se u Petersonů objeví spigot jako dýmka roku, jako tomu bylo například v roce 2000, kdy jedna z výročních dýmek byla dýmka netypického tvaru ve stylu spigot. Petersonovy spigoty lze charakterizovat jako velmi esteticky zdařilé dýmky, kdy výrazné stříbrné kování na náustku a masivní stříbrný prstýnek na troubeli plní funkci nejen užitkovou, ale i uměleckou. Petersonova spigotka má výborné kuřácké vlastnosti, v rustikovaném a pískovém provedení navíc skvěle odvádí teplo a díky prodlouženému náustku zajišťuje i chladný kouř. Pod náustkem se vytváří vzduchová komora, která také přispívá k chladnějšímu kouři. Taková dýmka se velmi dobře rozkládá a skládá, aniž by se člověk musel bát, že dýmku výrazněji při skládání poškodí. Ideální dýmka na cesty. Je třeba se zmínit o tom, že pořizovací cena spigotky není nijak malá, vyplatí se však díky desítky let prověřeným vlastnostem. Obliba těchto dýmek totiž vůbec neklesá. Dnes se pod pojmem spigot prodávají většinou z takové série, kde je dýmka po vzoru Petersonových dýmek zdobena a chráněna masivním stříbrným kováním.

 

spigot03

 

 
Spigoty najdeme napříč celým dýmkařským světem. Každá firma má v nabídce dýmky ve stylu spigot. Velkou oblibu spigotů najdeme mezi italskými výrobci. Milánská firma Savinelli produkuje Spigot ve třech povrchových úpravách, přírodní hnědé, tmavě hnědé a černé. Všechny dýmky z této série jsou opatřeny stříbrným kováním, na náusku je výrazně vraženo logo firmy savinelli, které je navíc zvýrazněno dvojí linkou.

Také skvělé ruční originály od firmy Ser Jacopo můžete vlastnit ve formě spigot. Opět je u těchto dýmek výrazné stříbrné kování, na kterém je vyraženo logo firmy Ser Jacopo.

Spigoty najdeme čas od času také u Vauenů, Butz-Choquinů, Design Berlin i u menších dýmkařských výrobců.

Dnes mají spigotky často exkluzivnější povrchovou úpravu, dokonalé dřevo a masivní stříbro. Na pultech však najdeme i méně nákladné varianty, třeba i v pískované povrchové úpravě, která bude pro nejednoho dýmkaře dostupnější. Nedejte se odradit cenou. Kvalitní kuřácký zážitek, estetická hodnota dýmky a snadné čištění jsou přednosti, které snad dražší cenu plně vyváží. Dýmka spigot je totiž skvělou dýmkou venkovní, nejen pro jízdu na koni.


Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čurík