Novinky z oblíbeného Stanwellu

Co do oblíbenosti patří dánské dýmky Stanwell k těm nejvýraznějším dýmkařským značkám. Z dobu své existence si Stanwellky získaly mezi kuřáky dýmek své skalní příznivce. Dýmky značky Stanwell nechybí ve sbírce u žádného pravověrného milovníka dýmek. Odlehčené a zajímavé tvary, velmi kvalitní brierové dřevo, akrylové náustky a příjemné zdobení na dýmkách, to jsou nesporné kvality, které ocení všichni.
V současnosti firma Stanwell patří do rodiny Scandinavian Tobacco. Proto také dnes v každé dýmce Stanwell najdeme letáček upozorňující také na Stanwell dýmkový tabák, který vyrábí právě Scandinavian Tobacco.

stanwell_1

 O firmě Stanwell můžeme s přehledem tvrdit, že výrazně ovlivnila dýmkový design, neboť byla po řadu let „líhní“ skvělých designérů a kreativních autorů dýmek. Také zakladatel firmy Poul Nielsen roku 1942 vytvořil sérii dýmek, které se staly základem pro typickou dánskou dýmkařskou výrobu. Poul Nielsen byl nejen výborný dýmkař, ale i obchodník. Pro název firmy nezvolil tolik typické dánské jméno, ale anglické. Ve válečných letech byl briar na výrobu hlaviček nedostatkovým zbožím, a tak se dýmky vyráběly z různých „náhražkových“ dřev. Ve válečných letech nebylo možné importovat briarové dýmky z tradičních zemí jako byla Anglie a Francie. Této drobné skulinky ve skromném válečném trhu využil právě Poul Nilsen, který začal vyrábět své vlastní dýmky. Roku 1942 založil novou firmu, kterou pojmenoval dosti netradičně - Stanwell. Zvolil pravé anglické jméno, protože anglické dýmky byly v té době nejžádanější.  Nielsen tedy začal vyrábět pod anglickým jménem Stanwell velmi kvalitní dýmky, a své sídlo umístil v malém přímořském městečku Zealand. Když se po válce život vrátil zpět do normálních kolejí, pokračoval Nielsen ve výrobě dýmek už z pravého briarového dřeva. Roku 1965 se Stanwell přestěhoval do Borupu, kde sídlí dodnes. Od ledna roku 2000 patří továrna firmě Nordisk Tobaks Kompagni A/S, která je součástí koncernu Scandinavian Tobacco Company.
Firma Stanwell vyprodukuje ročně přibližně 50 tisíc dýmek, které vyváží do více než čtyřiceti zemí na celém světě. Velmi oblíbené jsou stanwellky také u nás, především díky pěknému designu a příznivým cenám. Můžeme říci, že firma Stanwell je založena na kreativním designu předních dánských dýmkařských designérů, kvalitě dřeva a výborném řemeslném zpracování.

stanwell_2

Dýmky Stanwell rozpoznáme podle výrazného kovového korunovaného písmene „S“ na náustku. V současnosti firma nabízí nesčetné množství tvarů a deset typů povrchových úprav. Vedle základních modelů v hladkém a pískovaném provedení, vyrábí i modely se stříbrnými či mosaznými kroužky, dýmky zdobené rohovinou nebo bambusem. Každý dýmkař si určitě mezi stanwellkami najde svoji favoritku, neboť má opravdu z čeho vybírat.
Pipe of the Year 2010
Pro své sběratele a nadšence firma každoročně připravuje jak  výroční dýmku roku, tak i vánoční dýmku. Jedná se vždy o limitovanou edici. Pro letošní rok se dýmek bez filtru vyrobilo 2400 kusů a každá dýmka je individuálně číslována. Letošní dýmky roku 2010 mají celkově odlehčený design, který pro letošní rok navrhoval věhlasný Tom Eltang. Letos můžeme vybírat ze dvou designů, která se liší vrtáním na 9 mm filtr.  Jedná se o jemné a odlehčené dýmky, typické spíše pro anglické dýmky. Dýmka Stanwell Pipe of the Year 2010 bez filtru je vzhledem štíhlá, dlouhá a elegantní. Sám Tom Eltang o ní mluví jako o stylu dýmky „Bing Crosby“. Jedná se o tvar light liverpool, kdy celkový dojem z tohoto odlehčeného tvaru je velmi elegantní a příjemný. Možná že u některých kuřáků může tento tvar vyvolat až pocit křehkosti. Proto může sáhnout po stejném tvaru v robustnějším provedení. Stanwell Pipe of the Year 2010 na 9 mm filtr má totiž o dost robustnější krček a troubel v porovnání s jemnou dýmkou bez filtru. Dýmku roku si pak můžete vybrat ve dvou povrchových úpravách a to v přírodní, světle hnědé, hladké povrchové úpravě a v černém pískování. Dýmky jsou zdobeny jednoduchým stříbrným kroužkem vyraženým s rokem 2010. Dýmky jsou doplněny černým akrylovým náustkem a vypadají velmi stylově.

stanwell_3

Oblíbené řady
Pro ty kuřáky dýmek, kteří mají rádi velké tvary nabízí firma Stanwell velmi úspěšný typ dýmky Calabash (model 162), Hexagon (model 171), Facet (model 163), Viking (model 172) nebo oblíbený Rhodesian (model 173).
Novou řadou je pak série Nordig. Dýmky s přírodní světle hnědou, hladkou povrchovou úpravou s mosazným a stříbrným kroužkem. U této série najdeme i dva nové tvary. Tvar 255 je v podstatě hranatá bentka. Tvar 254 je dalo by se říci zploštělé jablko. Oba nové tvary patří u Stanwellů spíše k těm robustnějším.
Milovníci spíše klasických tvarů, drobnějších rovných dýmek sáhnou například po sérii Liverpool nebo si mohou vybrat z modelů číslo 11, 12 či 13. Právě model číslo 11 je typickým představitelem dánského designu 50. let, tedy za působení Sixtena Ivarssona.
Pro vášnivé čtenáře a kuřáky dýmek je v prodeji série dýmek nazvaná podle pohádkáře Andersena. Jedná se o dýmky, které mají dva typy vyměnitelných náustků. Krátký pro běžné, každodenní použití a dlouhý pro čtení.
Cenově se dýmky Stanwell pohybují v rozmezí přibližně od 1800 do 5000 korun. Proto u stanwellek můžete koupit exkluzivní dýmku za velmi rozumnou cenu. Velký výběr modelů a tvarů, kvalitní provedení a cenová dostupnost – to jsou ve zkratce hlavní kvality této dánské firmy. Svědčí o tom i fakt, že stanwellky patří mezi nejoblíbenější dýmky a mají stálé ctitele a sběratele mezi dýmkaři na celém světě.
Více informací na www.mostex.cz

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík